GündemKültür SanatManşet

MÜZEDE DENİZ MUTFAK KÜLTÜRÜ ANLATILDI

Bodrum’da gerçekleştirilen Denizcilik Buluşmaları’nda “Denizci Mutfak Kültürü: Girit Gemici Yemekleri” anlatıldı.

Bodrum Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte Girit ve Yunanistan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı, Zehra Levent Denizaslanı tarafından denizci mutfak kültürü ve Girit gemici yemekleri anlatıldı. Ayrıca katılımcılar sübyeli siyah pilav tadımı yaptılar.

Denizci mutfağının çok farklı bir mutfak olduğunu anlatan Denizaslanı, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bu sene mübadelenin 97’nci yılı. Bugün hem mutfağı hem de kültürü anlatıyoruz. Mutfak konusunda denizcilerin denizde pişirdiği yemekleri ele alıyoruz. Çünkü eskiden atalarımız piyade tipi teknelerle denize çıktıkları için o zamanlar teknede kamara yok. Su, zaten en büyük problem. Ocak yok, dışarı çıkıp ateş yakıyorlar. Denizde ne tutarlarsa onu pişiriyorlar. Balığın çorbasından, buğulamasında, kızartmasına kadar hepsini yapıyorlar. Ayrıca gemici usulü kuru fasulye vardır, çok güzel. Ama onu bir koya gidip orada yapabiliyorlar. Kuytu bir yere çekiliyorlar. Yani yemek pişirmek için karaya çıkıyorlar. Mesela ekmek götüremiyorlar, çünkü hemen bozuluyordu. Peksimet yaptırıyorlardı. Zaten mübadele ile geldikleri için ciddi yokluk var. Denizden çıkan her şeyi yiyorlardı. Balığa gitmeyen komşulara da dağıtılırdı. Bu kültür yavaş yavaş yok oluyor. Onun için bunlar üzerine çalışmalara devam ediyoruz.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu