REKLAM ALANI

Bodrum Time | Bodrum Güncel Haberleri

bilnet

GAZETECİ MUMCU BODRUM’DA ANILDI

bodrum time
GAZETECİ MUMCU BODRUM’DA ANILDI
132
24 Ocak 2020 - 13:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 27’nci yıl dönümünde Bodrum’da Türkülerle anıldı.

24 Ocak 1993 Pazar günü, otomobiline yerleştirilen bombayla katledilen Uğur Mumcu için Bodrum’da bir anma programı düzenlendi. Bodrum Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen törene Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Tutkun ve Emel Çakaloğlu ile vatandaşlar katıldı.

Anma etkinliğinde bir konuşma yapan ÇYDD Bodrum Şube Başkanı Meral Saraçbaşı, şunları dile getirdi:

“Uğur Mumcu’nun ardından ayakları ile yürüyenlerin büyük bir bölümü de yine toprak oldu. Arkadaşları… 24 Ocak ile başlayıp 30 Ocak ile sona eren bu haftada azalsak da sorumluluğunu yüreğinde taşıyanlar her zaman onları hatırlamak üzere burada bulunuyor. Çok değerli bir arkadaşımızı, bir gazeteciyi, Fikret Karataş’ı kaybettik. Ona da uğurlar olsun diyelim. Burada bulunan bütün basın emekçisi arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum. Bugün onlar için de önemli.”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit, baro temsilciliği ve ÇYDD Bodrum Şubesi adına hazırlanan basın açıklamasını okudu. Özyiğit, şöyle dedi:

“24 Ocak 1993’te, Ankara’nın o karlı ve soğuk gününde henüz çocuk olup patlamanın sesiyle sarsılanlar bugün orta yaşlarına merdiven dayadı. Suikastin işlendiği o gün, Mumcu’nun isminin verildiği Karlı Sokak’ta, delillerin ortadan kaldırılması, 27 yıllık süreçte yaşanacakların habercisi gibiydi. Uğur Mumcu gibi, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Necip Hablemitoğlu da yerleri doldurulamayacak laik Türkiye Cumhuriyetinin simgeleşmiş muhafızlarıydı. Hepsi de bugün bulundukları ortama uyum sağlamak için fırıldak olanların aksine, kalemleri ile fikirleri ile güçlüden yana değil, haklıdan yanaydı. Korkak ve kaypak değillerdi. Uğur Mumcu 8 aralık 1976 tarihinde KADRO başlıklı yazısında şöyle diyordu: “Devleti ele geçirmek her zaman tankla tüfekle olmaz. Devlet Bürokrasisi içinde, önemli köprü başlarının tutulması, karar organlarında egemenlik kurulması da bir bakıma devletin ele geçirilmesidir. Tıpkı o günlerde Mumcunun yazdığı gibi, bugün devlet kavramının nasıl alt üst edildiğini görmekteyiz. Bugün biz devletiz istediğimizi yaparız diye diretenler, devlet bürokrasisi içinde, bizleri vatandaşını devlet olarak görmemekte,devlet kavramını kendi iktidarları ile bağdaştırmaktadır.”

“Bugün, ülkemizde oynanan oyunların, bundan 27 yıl önce de aynı olduğunu, değişen hiçbir şeyin olmadığını bir kez daha görüyoruz.” diyerek açıklamasına devam eden Özyiğit, şöyle dedi:

“Dün düşünenler, konuşanlar susturuluyordu, bugün de muhalif olanlar, düşünenler ve konuşanlar gözaltına alıp tutuklanıyor, yıllarca yargılamalar sürüyor. Bugün,göz göre göre binlerce kadın, haksız yere öldürülüyor, tecavüzcüsü ile evlendirilerek suçtan kurtarılma hedefinde yasal düzenlemeler yapılıyor, katilleri, ödüllendirilircesine kısa bir sure sonra aramıza dönüyor, fikir ve düşünce suçundan içeri alınan aydınlar uzun tutukluk yaşarken, cinayet,yüz kızartıcı suçlardan ceza almış olanlar, hiç bir güvenlik oluşturulmadan,denetimsiz olarak yeniden suç işlemesi istenirmişcesine aramıza geri gönderiliyor.Bizler Uğur Mumcu’nun dediği gibi koşullar ne olursa olsun Atatürk ilkelerini, Cumhuriyet devrimini, tam bağımsızlık inancımızı laik cumhuriyetimizin kalelerinde birer bayrak gibi yükseltmeye devam edeceğiz. Uğur Mumcu ve bu uğurda can veren aydınlarımızın barışa, demokrasiye ve hukuk devletine olan inançlarını, fikirlerini zinde tuttuğumuz sürece Barış ve Demokrasi kazanacaktır. Cesur olmak elbette korkusuz olmak değil,yitireceklerini bilmene rağmen, yanlış olana itiraz edebilmektir.Çünkü korklar yaşamaz sadece hayatta kalır.Bir kez daha zamansız yitirdiğimiz tüm değerlerimizi, özlem, sevgi ve saygıyla anıyoruz.”

Konuşmalardan sonra Mumcu’nun fotoğrafının önüne karanfiller bırakıldı. Ahmet Değirmencioğlu da bağlamasıyla “Yiğidim Aslanım” ve “Uğurlar Olsun” Türkülerini seslendirdi. Türkülere katılımcılar da eşlik etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. İmtiyaz Sahibi : Selda KIZIL Web Tasarım : UÇARSOFT

gaziantep escort