EkonomiGündemManşet

DÜNYANIN EN BÜYÜK KARAVANI BODRUM’DA TANITILDI

Kategorisinde dünyanın en büyük karavan’ olarak literatüre geçen mega karavan, üretim yeri Bodrum’da gerçekleştirilen basın toplantısı ile tanıtıldı. Yerli otomobil üretimi gündemdeyken, tamamen Türkiye’de üretilen ve yurt dışına ihraç edilecek olan araç, yüzde 100 Türk işçiliği ile Proje Yapım firması tarafından imal edildi.

Proje Yapım firması müdürü Gökhan Şen’in tanıtımında gerçekleşen basın toplantısına, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’n da olduğu davetliler katıldı.

13.60 metre uzunluğunda treyler üzerine inşaa edilen karavan, çift tarafından genişleyerek 105 m2 net kullanım alanına ve 10 metre genişliğe ulaşıyor. Bir TIR çekicisi ile taşınan araç, kategorisinde dünyanın en geniş kullanım alanına sahip karavan unvanını elde etti.

Mega karavan içerisinde 4 ayrı yatak odası ayrıca Amerikan mutfaklı bir büyük salon bulunuyor. Yatak odaları ve salonların dışında 2 ayrı banyo ve 2 tuvalet ile 1 çamaşır odası ve bir de kiler bulunmakta. Tüm bunların yanı sıra ön kısmında cam balkondan girilen 15 m2 verandası bulunan mega karavanda, sıcak su tertibatı ve 5 ayrı klima ile ısıtma soğutma üniteleri bulunuyor. Mega karavan yaklaşık yarım saatte açılıp kapatılabiliyor.

Gökhan Şen, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Bu karavan treyler kategorisinde Dünya’nın en büyük karavanı. Tek katlı karavan. Açıldığı zaman 105 metrekare alan kaplıyor. 4 oda, 1 salon, çift banyo, çift kiler. Aynı zamanda önünde büyük bir verandası var. Bodrum’un ilhamıyla tamamen Bodrum’da yapıyoruz. Tamamen marin teknoloji Dünya’ya ihraç ediyoruz. Aslında ‘made in Bodrum’ markası. Bu karavan yarım saat içerisinde kapanıp yine yarım saat içerisinde açılabiliyor. Ama bu karavan daha çok uzun süreli konaklamalar için yapılmış bir karavan. Kapanıp açılması diğer moto karavanlar gibi çok kısa sürede olmuyor. Ama yarım saat de aslında kısa bir süre. Kapanmanın bir kısmı hidrolik olarak yapılıyor, ara duvarlar mekanik olarak açılıp kapanıyor. Pratik bir yöntem kullandı.”

Dünyanın birçok yerinden mobil hastane, mobil komuta merkezi gibi talepler geldiğini ifade eden Şen, “Çünkü 3 TIR’ın kapladığı alanı bir TIR’a sığdırabiliyoruz. Bu karavan Yunanistan’dan bir müşterimizin bize ulaşmasıyla oluştu. Sahil kenarında imar sorunu olan bir yerde yaşam kurmak istiyormuş. Böyle bir karavanla, ailesiyle birlikte bu işi çözecek. Bu aracın üretimi yaklaşık 4 ay sürdü. Ama bu 4 ayın 15 günü ithalat, ihracat prosedürleri ile geçti. Bundan sonraki üretimlerde minimum 3 ayda biteceğini tahmin ediyorum. Fiyatı ticari bir sır olarak bizde kalsın. Çünkü fiyat, donanımla birlikte çok değişiyor. Bu karavanı yaparken Bodrum’un bir çok markası ile birlikte çalıştık. Mutfakları Bodrum Mutfak yaptı. Diğer ekipmanlarda destek aldığımız firmalar var. Bu ekipmanlarla beraber fiyatlar değişebiliyor. Biz, olabildiğince kaliteli ürünler kullanmaya çalıştık. Biz bu karavanı dolu olarak ürettik, ful ekipmanlarla. Fiyat ona göre değişiyor ama boş olarak üretirsek daha minimal rakamlarda olabiliyor.” diye konuştu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise açılışta yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Bodrum’da yapılan bu inovatif çalışmalar, Bodrum’dan Dünya’ya duyurulan bu işler, bizim için çok önemli. Gökhan Bey’in otobüs projesinde de buradaydım. Sanayi noktasında Bodrum’dan bir ürünün bu şekilde düşünülerek, planlanarak tasarlanarak ortaya çıkarılması ve Dünya’ya satılması çok önemli bir atılım. Ben Gökhan Bey’i kutluyorum.”

Konuşmaların ardından katılımcılar açılış kurdelesini kesip karavanı yakından inceledi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu