GündemHayatManşet

BODRUM BELEDİYESİ CEMR SÖZLEŞMESİ’NE İMZA ATACAK

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ortaklığı ile düzenlenen ” Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Birimi 1. Çalıştayı” tamamlandı. İki gün boyunca devam eden çalıştayda, Bodrum Belediyesi’nin Eylül ayı sonuna kadar Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı (CEMR)’na imza atmasına karar verildi.

2 ve 3 Eylül 2019 tarihlerinde Bodrum Ortakent İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde gerçekleşen Eşitlik Birimi Çalıştayı tamamlandı. İki gün süren çalıştaya Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyeleri ile Avrupa Kadın Lobisi ve Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, BM Kadın Dostu Kentler eski yerel koordinatörü Nilgün Salmaner, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Danışmanı Zelal Yalçın ve Çankaya Belediyesi Kadın Müdürlüğü Müdürü Ülkü Karaalioğlu katıldı.

Çalıştayın ilk gününde Bodrum Belediyesi’nin önümüzdeki dönemde toplumsal cinsiyet eşitliği doğrultusundaki planlamaları anlatıldı. Bodrum dışından gelen katılımcıların yerel yönetim konusundaki deneyimlerini aktardığı çalıştayda, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin üç yıldır sürdürdüğü “Belediye izleme çalışmalarında” öne çıkan konular da masaya yatırıldı.

Belediye birim müdürleri ve personelin de hazır bulunduğu Çalıştayın ikinci gününde, Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Birimi’nin yol haritası oluşturuldu. Ayrıntılı bir biçimde belirlenen yol haritasında özellikle Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı (CEMR)’nın Eylül sonuna kadar imzalanması, şartın yükümlülüklerini yerine getirecek planlamanın hızla yapılması ve Belediyede Toplumsal cinsiyet eşitlik biriminin kurulması, Belediye Meclisinde toplumsal cinsiyet eşitliği komisyonun kurulması öncelikli hedefler olarak belirlendi.

Çalıştay sonrasında ortak bir basın açıklaması yapan katılımcılar, Bodrum’u eşitlikçi, katılımcı, ayrımcı olmayan, şiddetsiz bir yaşam alanına dönüştürmek için Belediye ve kadın örgütlerinin birlikte çalışacağını duyurdu.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt da çalıştayla birlikte Bodrum için çok önemli bir adım atıldığını belirterek, “31 Mart seçimleri öncesinde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Bodrum Belediye Meclis üyeleri tarafından imzalanan “Bodrum Kadınları Kent Manifestosu”nun ilk adımlarından biri bu çalıştayla birlikte atılmış oldu.  Belediye olarak üzerimize düşen taahhütleri en kısa sürede yerine getireceğimizi deklare ettik. En kısa sürede Eşitlik Birimimizi kurarak, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’na imza atacağız. Bu çalıştaya katkıda bulunan herkese gönülden teşekkür ediyorum. Birlikte Bodrum için çok güzel işler yapacağız” dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu