EğitimGündemKültür SanatManşet

BODRUMLU DİLA DESTEK BEKLİYOR…

Bodrumlu Dila Ekim adlı genç, Dünyaca ünlü bale okullarından kabul alma başarısı gösterdi. 10 yılı aşkın süredir profesyonel bale eğitimi alan 17 yaşındaki başarılı gencimiz, eğitimine yurt dışında devam edebilmek için destek bekliyor.

Lise 11 ve 12’nci sınıfı Kanada’da tamamlayıp geçtiğimiz aylarda Bodrum’a dönen Dila Ekim, çocukluğundan beri devam ettiği profesyonel bale eğitimine ağırlık vererek, dünyanın farklı yerlerindeki bale kurumlarına başvurmak için seçmelere hazırlandı. Bale eğitimine başladığı Zeynep Okçu Bale Okulu’nda çekilen Audition (seçme) videolarıyla başvuru yapan Dila, 3 uluslararası akademiye de kabul edildi. Katıldığı seçme sonuçlarını geçtiğimiz günlerde alan Dila, Munich- Benedict Manniegel Ballet Academy, New York – Peridance Capezio Center ve en önemlisi dünyaca ünlü Alvin Ailey American Dance Theatre’dan kabul alma başarısı gösterdi.

Tutkuyla bağlı olduğu baleyi ilerletmek için büyük bir motivasyona sahip olduğunu ifade eden Dila bu başarısının tutku duyduğu sanat alanında kendisini geliştirme için mükemmel birer fırsat olduğunu ifade ederek, eğer bu okullara girme şansını yakalarsa terinin son damlasına kadar kararlılık, azim ve büyük mutlulukla yorulmadan çalışacağını söyledi. Dila, “Ancak bunu gerçekleştirmek için bir takım maddi desteklere ihtiyacım var. Umarım sesimi duyan birileri çıkar.” dedi.

Dila’nın başarısıyla ilgili çocukluğundan beri bale eğitimi aldığı Zeynep Okçu Bale Okulu’nu ziyaret ettik. Okulun kurucusu Zeynep Okçu, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Biz aslında okul olarak farklı bir okuluz. Türkiye’de özel konservatuar gibi eğitim veren tek kurum olduğumuzu söyleyebilirim. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıyız. Mezun ettiğimiz öğrenciler, ilk defa özel bir kurumdan mezun olarak profesyonel bale kariyerine atıldı. Şu anda devlet balelerinde dans eden mezunlarımız var. Samsun, Antalya ve Ankara Devlet Opera ve Balesi. Bu da Türkiye’de bir ilk. Bunun dışında Bodrumlular biliyor ki uluslar arası anlamda başarılarımız var. 4 kıtadan getirdiğimiz ödüllerimiz var. Pek çok öğrencimizin yurtdışında kazandığı akademiler, burslar, aldıkları davetler var. En son 4 öğrencimiz New York’ta staj yaptı. Şimdi bunlara bir yenisi eklendi; Dila. Öğrencilerimizin başarıları nesilden nesile geçiyor. Dila da 3 önemli bale akademisinin seçmelerine videosunu göndererek başvuru yapmıştı. Bunun üçünden de kabul geldi. Ama en önemlisi buraya gidebilmek için bir sponsor arıyoruz.”

Büyük tutkusu baleye 7 yaşında başladığını anlatan Dila Ekim ise “Bodrum’un her yerinde Zeynep Okçu Bale Okulu’nu izledikten sonra anneme ısrar ederek 7 yaşında baleye başladım. Ortaokula kadar eğitim almaya devam ettim. Ortaokulda baleyi kendime kariyer hedefi olarak koydum. Liseye başladığımda bütün ağırlığımı baleye verdim. Haftada 4 gün dersimiz vardı fakat ben her gün buraya geldim. Daha erken geldim, daha geç çıktım.” dedi.

Bale yaparken neler hissettiğini de anlatan Dila, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk defa gösteriye çıktığımda bir şey fark ettim. Spot ışıkları yüzüme parladığında ben en huzurlu anlarım oluyor. Kendimi konuşarak değil de dansımla anlatmak, seyircinin beni o şekilde anlaması, ben kimseyi görmediğim anda yüzlerce kişinin beni alkışlaması bu hayatta bana en çok keyif veren duygu. Bunu sonsuza kadar sürdürmek istiyorum.”

Kanada’daki eğitim hayatından da bahseden Dila Ekim, “Ben lise 2’inci sınıftayken Atlantic Ballet Theatre of Canada’nın Advanced Ballet bölümüne başvurdum. Yani ileri bale bölümüne başvurdum. Başvuru yaparken video ve fotoğraflarımı buradan çekmiş göndermiştim. Oraya kabul edildim ve lise eğitimime orada devam ettim. 2 yıl boyunca orada dans ettim.” diye konuştu.

Dünyaca ünlü bale okullarından kabul alma başarısı gösteren Dila, o süreci ise şu sözlerle anlattı:

“Kanada’daki eğitimimi tamamladıktan sonra Bodrum’a geldim. O zamandan beri baleye ağırlık veriyorum. Normalden daha çok çalışıyorum. Burada Zeynep öğretmenimle beraber bir video çekimi yaptık. Bununla 3 tane akademiye başvuru yaptım. Aslında hedef olarak yüksek yerlerdi. Ama yine de kendimi denemek istedim. Bir hafta geçmeden bu üçünden de kabul aldım. Biri Münih’te diğer ikisi New York’ta. En önemlisi dünyaca ünlü Alvin Ailey American Dance Theatre. Oraya gitmeyi çok isterim tabi ki. Eğitimime devam etmek ve kendimi bir bale dansçısı olarak geleceğe hazırlamak için.”

Bu okullardan Alvin Ailey American Dance Theatre’a gitmek istediğini ve destek beklediğini ifade eden Dila Ekim, “Kendi ülkemi bırakıp New York’ta bir hayata başlamak başlı başına bir zorluk ama üstesinden gelebileceğime inanıyorum. Şu an önümdeki en büyük engel, finansal engeller. Çünkü rakam olarak içinde bulunduğumuz standartlarda karşılamamız çok mümkün görünmüyor. Bunun bir takım yardımlara ihtiyacım var.” dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu