GündemManşetSiyaset

ARAS: BODRUM’UN ANAYASASINI HAZIRLIYORUZ…

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Bodrum Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği(BESİAD) üyesi iş insanlarıyla bir araya gelerek projelerini anlattı, Bodrum iş dünyasının taleplerini dinleyerek, belediyecilik vizyonuna dair sorularını içtenlikle yanıtladı. Bodrum’un anayasasını hazırladıklarını söyleyen Aras, “Artık Bodrum’a gelen, Bodrum’a yatırım yapan herkes Bodrum’un standartlarına, kent mimarisine, dokusuna uyum sağlamak zorunda olacak. Zeytinlikler, mandalina bahçeleri, yöresel bitki örtüsü ve Bodrum mavisi korunacak. Bodrum mimarisi dışında bir cepheye izin verilmeyecek. Bodrum’un girişinden itibaren kentsel tasarım uygulamalarını başlatacağız. Kesinlikle tek başımıza karar verip iş yapmayacağız. Ben yaptım oldu zihniyetini kabul etmiyorum” diye konuştu.

CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, bu kez Bodrum iş dünyasıyla buluştu. BESİAD tarafından Trafo Kafe’de düzenlenen ve iş insanlarının katıldığı toplantıda konuşan Aras, sosyal, çağdaş ve adaletli belediyecilik vizyonu hakkında bilgi verdi, 1 Nisanda göreve gelmesi durumunda hayata geçireceği projelerini anlattı.

BESİAD Başkanı Engin Kaplan’ın konuşmasıyla başlayan toplantıya Bodrum’un iş dünyası büyük ilgi gösterdi. BESİAD’ın siyasetin içinde olmadığını ancak siyasetten beklentileri olduğunu belirten BESİAD Başkanı Engin Kaplan, iş insanları olarak yerel yönetimlerden neler beklediklerini özetledi ve sözü CHP Adayı Ahmet Aras’a bıraktı.

300 yıldan bu yana Bodrum’da yaşayan ve 150 yıldır da ticaretle uğraşan bir ailenin ferdi olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, bir zamanlar turizmin gözbebeği olarak görülen Bodrum’un bugün geldiği noktada büyük sorunlarla boğuştuğunu belirterek “Bodrum artık geri dönülmez bir yola girdi. Artık Bodrum Belediyesi’nin hantal yapısını düzeltmek  ve mesai gözetmeden sabah akşam çalışarak Bodrum’un sorunlarını  bitirmek zorundayız. Bodrum’un büyüme hızına ayak uyduramayan bu yerel yönetimi kurumsallaştırıp dinamik hale getirerek işe başlayacağız. Bu nedenle, bu dönem Bodrum Belediyesi için çok önemli.” dedi.

BÖYLE BİR BODRUM FOTOĞRAFI GÖRMEK İSTEMİYORUM

Bodrum’un turizm kenti kimliğinden çıkarak yavaş yavaş bir metropole dönüştüğünü kaydeden CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, ikinci konut sayısının fazlalılığı, büyümenin gerisinde kalan altyapı yatırımları ve turizmi baltalayan görüntülere dikkat çekerek “Ben artık böyle Bir Bodrum fotoğrafı görmek istemiyorum” diye konuştu.

Sezona az bir zaman kaldığını ve seçimle uğraşırken bir treni daha kaçırmak üzere olduğumuzu belirten Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Nisan 15’te ilk uçak iniyor. Yollarımız hala patates tarlası gibi, çevremiz hala temiz değil, hala sokaklarımızdan kanalizasyon akıyor. Çok acil şekilde bunların üzerine gitmeli ve Bodrum’u gelecek turistlere hazırlamak istiyoruz. Hemen ardından altyapı çalışmalarını başlatmak durumundayız.”

Bodrum’un büyük ve ciddi yatırımlar almaya başladığını vurgulayan Aras, “İlk yatırım 74 milyon liralık Bodrum Otogarı oldu. Bu, Bodrum’un trafiğine bir nebze olsa da fayda sağlayacak. Bodrum ölçeğinde kendi bütçemizle yapamayacağımız bir işti. Bunun dışında Büyükşehir’den Turgutreis’in atık su arıtma tesisi için 130 milyon liralık yatırım geliyor. İhalesi tamamlanıp, yer teslimi yapılacak.  Toplamdaki içme suyu ve atık su arıtma tesisi yatırımları 321 milyon lira. Hepsinin de projesi hazır. Hepsi somut projeler” diye konuştu.

Bodrum’un artık çöp ve sel gibi sorunlarının olmayacağını kaydeden Ahmet Aras, şöyle devam etti:

“Fuarlarda yüz binlerce lira harcıyoruz. Ama buraya getirdiğimiz misafirlerimizi çöp yangınlarıyla karşılıyoruz. Bodrum için büyük bir ayıp.  Bu sorun büyük ölçüde çözülmüş durumda. Asıl proje ise Mumcular bölgesindeki düzenli katı atık depolama tesisi. İslamhaneleri gibi bazı bölgelerde sokaklara kanalizasyon akıyor. Göz ardı edilemeyecek denli ciddi sorunlar bunlar. Bodrum’un en büyük sorunlarından biri de sel ve taşkınlar. Geçen aylarda iki canımızı bu yüzden kaybettik. Biz göreve geldiğimiz taktirde ilk iş olarak dere ıslahlarına başlayacağız. Ayrıca DSİ ile temasa geçerek bentler, su tutum tesisleri oluşturacağız. Eğer bu sele ve taşkına, BODTO ve Emniyet Müdürlüğü binaları sebep oluyorsa, o binaların da oradan taşınması için ne gerekiyorsa yapacağız.”

BÜTÜN MAHALLELERDE OLD TOWN ÇALIŞMASI

Altyapı çalışmalarının ardından Bodrum’un kentsel tasarımına yönelik adımları atmaya başlayacaklarını söyleyen CHP Adayı Ahmet Aras, “Eski dokusunu çoktan kaybettiğimiz Bodrum’un bütün mahallelerinde old town dokusunu ortaya çıkaracak projeleri hayata geçireceğiz. Bunu Bodrum merkezden başlatacağız. Hepsi Bodrum standartlarında olacak” diye konuştu. Bodrum’un anayasasını hazırladıklarını belirten Aras, “Bundan böyle kimse Bodrum’da kafasına göre iş yapamayacak. Kentin standartları olduğu gibi Belediyenin de standartları olacak. Her şeyin planlandığı ve projelendirildiği çağdaş belediyecilik anlayışını Bodrum’a getiriyoruz. En büyük projemiz bu” ifadelerini kullandı.

KAYNAK İSTEYEN BULUR

Bir belediyenin uygun yerlere proje sunması durumunda rahatlıkla kaynak yaratabileceğini söyleyen Aras, “Avrupa’dan çok uygun fon tedarik edilebiliyor. Yeter ki siz doğru projelendirin ve iletişim kanallarını doğru kurun. Bunların hiçbiri ulaşılamayacak şeyler değil. Hepsi somut ve bilim temelli projeler” şeklinde konuştu.

Bodrum turizm sezonunun 45 güne sıkışıp kaldığını da hatırlatan CHP’li Ahmet Aras, “Bodrum Belediyesi’nin milli gelirden aldığı payı artırmak zorundayız. Bunun için çalışma yapmak zorundayız. Özellikle turizm bizim can damarımız. Ben de bir turizmciyim, 45 güne sıkıştık. 12 ay o işin ekmeğini yemeye çalışıyoruz. Turizmi çeşitlendirmek için ciddi projelerimiz var. Tüm planlarımızı turizme göre yapmak zorundayız. 12 ay turizm bence bir ütopya şu anda. Altı dolu olsun konuştuklarımızın. Bunu 4-6 aya çıkarmamız lazım. Bunu da dünyanın her tarafında yapacağımız bağlantılarla, tanıtım ataklarıyla başarabileceğimizi biliyorum. Aynı zamanda kış turizmine de festival, fuar, organizasyonlar, ile hareket kazandırmalıyız.” dedi.

KARAOVA MİLLİ PARK OLSUN, EMEK VE FİKİR EVLERİ KURULSUN

CHP Adayı Ahmet Aras,­ kadınlara, gençlere, çocuklara ve sokak hayvanlarına yönelik projelerinden de söz etti. Aras, iki projesini de ilkkez BESİAD üyesi iş insanlarıyla paylaştı. Bunlardan biri, Karaova bölgesinin milli park ilan edilmesi, diğeri ise Emek ve Fikir Evleri’nin oluşturulmasıydı. Aras, her iki projeyi de şöyle tanıttı:

“Bodrum’da tarım Karaova bölgesinde yapılıyor. Biz Karaova’yı milli park ilan ettirmek için elimizden geleni yapacağız. Üreticilerimizi kooperatiflerle destekleyeceğiz. Bodrum’da emek ve fikir evleri oluşturacağız. Şu anda Bodrum’da çok ciddi bir bilgi birikimi ve bir şeyle yapma isten insanlar var. Onların özgürce proje geliştirebilecekleri evler olacak. Onların bilgi birikim ve tecrübelerinden faydalanacağız. Bodrum’da entelektüel ve sosyal sermayeyi destekleyeceğiz.”

Geçtiğimiz günlerde Yerel Yönetimler Şeffaflık Taahhütnamesini imzaladığını da hatırlatan Aras, “Dört belediye imzaladı, beşincisi de ben oldum. Bundan da gurur duyuyorum. Bodrum Belediyesinin tüm faaliyetleri, borcu, harcı, gelirleri sizlerin gözleri önüne serilecek.Tamamen şeffaf, hesap verebilir bir hale gelecek.Bodrum Belediyesi kamunun denetimine açılacak. Kendi şahsi mal varlıklarımız da dahil.” Diye konuştu.

CHP Adayı Ahmet Aras daha sonra iş insanlarının sorularını yanıtladı. Toplantı, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

ARAS: “BODRUM’DA HUZURUN, GÜVENLİĞİN TEMİNATI CHP’DİR”

CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, dün öğleden sonra Gümbet, Bitez ve Konacık’ta hem esnafla hem de halkla buluştu. Gittiği her yerde sevgi çemberine alınan Aras, ayağı yere basan projeleriyle ve kararlılığıyla Bodrum’un umudu oldu. Bodrum’da huzur ikliminin bozulmasına asla müsaade etmeyeceklerini belirten Aras, “Bodrum’da bu huzurun ve güvenin teminatı olacağım. Sizin huzurunuzu tehlikeye atacak tek bir girişime dahi izin vermeyeceğim” diye konuştu. Aras, Bodrumluların özlediği yatırımlar için gereken kaynak neredeyse gidip alacağını, gerekirse o kurumların kapısında yatacağını da söyledi.

Bodrum’da gittiği her mahallede sevgi gösterileriyle karşılanan CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Gümbet’te işletmecilerle ve esnaflarla bir araya geldi. Gümbet’in en güzel zamanlarını yaşayan bir Bodrumlu ve bir turizmci olarak Gümbet’i eski günlerine kavuşturmanın ve burayı yeniden bir turizm destinasyonu haline getirmenin sözünü veren Aras, “Gümbet, bir zamanlar otelleriyle, barları, restoranlarıyla Bodrum’un en müstesna yeriydi. Gümbet’e gelmek için insanlar yarışırdı. Şu anda para vererek müşteri getiriyoruz. Bunun suçlusu, burada iş yapan işletmelerimiz değil. Gümbet’i yeniden turizm kenti yapacağız ama bunu Gümbet’in otantik yapısını da koruyarak yapacağız. O zaman işletmelerimiz de bize inanacak ve katkı sağlamaya başlayacak. O zaman Gümbet’te ne gürültü kirliliği, ne de rahatsızlık veren bir eğlence anlayışı kalacak. Farkı, hemen bu sezon göreceksiniz” diye konuştu.

 “KAYNAK NEREDEYSE GİDİP ALIRIM, GEREKİRSE KAPILARINDA YATARIM”

1 Nisandan sonra önce belediyeyi kurumsal ve tüm personeliyle çalışır duruma getireceğini, buna paralel olarak önümüzdeki sezona yönelik hızlı bir alt ve üst yapı rehabilitasyonuna başlayacağını söyleyen CHP Adayı Ahmet Aras, Bodrum’un kronikleşen tüm problemlerinin 5 yıl içinde kalıcı çözüme ulaşacağını belirtti. Aras, Gümbet’ten sonra Bitez’de Yalı Sitesi sakinleriyle buluştu. Konutların su, ulaşım başta olmak üzere tüm sıkıntılarının acil olarak gündemden çıkarılacağını kaydeden Aras “Bodrum’un artan nüfusuna ne otopark yetiyor, ne yollar, ne de altyapı hizmetleri. Bütün bunlara kalıcı çözümler üretmek Bodrum Belediye Başkanı’nın ve meclis üyelerinin sorumluluğudur. Size söz veriyorum, Bodrum’a hangi yatırım gerekiyorsa, onu alıp getireceğim. Kaynak neredeyse gidip onu alacağım.  Bodrum Belediye Başkanı’nın taleplerine karşılık vermeyecek tek bir makam bile tanımıyorum. Gerekirse kapılarında yatarım” diye konuştu.

CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, aynı gün Tokatlılar Derneği ve Sarıcaovalılar  Derneği üyeleriyle bir araya geldi. Bodrum’da huzur ikliminin bozulmasına asla müsaade etmeyeceklerini belirten Aras, “Bodrum’da bu huzurun ve güvenin teminatı Cumhuriyet Halk Partisi’dir. 1 Nisandan sonra ben de bunun teminatı ve güvencesi olacağım. Sizin huzurunuzu tehlikeye atacak tek bir girişime dahi izin vermeyeceğim” diye konuştu.

“BODRUM’DA HUZURUN, GÜVENLİĞİN TEMİNATI CHP BELEDİYECİLİĞİDİR”

CHP Adayı Ahmet Aras, Alevi yurttaşların ‘cemevi’ isteğine de yanıt vererek “Cemeviniz olacak” dedi.  Aras, “Bodrum’da her gelir grubundan, her dinden, her dilden, her etnik gruptan ve her mezhepten insan huzurla yaşıyor. Belediye bütün vatandaşların her türlü ihtiyacı ile ilgilenir bir belediye. Bütün ibadethaneleri destekleyeceğiz. Tüm vatandaşlarımızın ibadetini, örf ve adetlerini huzurla yerine getirebilmesi Bodrum Belediyesi’nin sorumluluğudur.” İfadelerini kullandı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu