GündemManşet

BODRUM DTO’DAN AÇIKLAMA…

Bu yıl İstanbul ve Bodrum’da düzenlenen etaplarla 30’uncusu gerçekleştirilen The Bodrum Cup’ın ardından Deniz Ticaret Odası ve organizasyon komitesi arasında başlayan polemik, karşılıklı açıklamalarla devam ediyor.

The Bodrum Cup bu yıl iki farklı etapta koşuldu. Organizasyonun ilk etabı olan İstanbul Challenge 15 Ekim’de Kalamış’tan başlayıp 21 Ekim’de Yalıkavak’ta sona erdi. Yaklaşık 200 yatın yer aldığı ikinci etap ise 23 Ekim’de Yalıkavak Marina’dan başlayıp, 27 Ekim’de Bodrum’da sona erdi.

Yarışların sona ermesinin ardından, organizasyon komitesi ile İMEAK Deniz Ticaret Odası arasında; DTO’nun organizasyona yeterince destek vermemesi, açılış kokteylinde DTO başkanına söz hakkı verilmemesi ve kortej geçişine İMEAK DTO Temsilcilerinin katılmaması şeklinde karşılıklı suçlamalar yapıldı.

Yaşanan gelişmeler üzerine Bodrum DTO Başkanlığından yazılı bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Geçtiğimiz günlerde The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi tarafından çeşitli yayın organlarından İMEAK DTO Başkanımız Sn. Tamer KIRAN’ı , Bodrum Şubemizi ve Şube başkanımız Sn. Orhan DİNÇ’i de hedef alan asılsız iddialar ortaya atılmıştır. Bugüne kadar tarafımıza yapılan ithamlara sessiz kalsak da amacı aşan bu söylemlere karşı kamuoyunu bilgilendirmek zorunda kaldık.

İMEAK DTO ve şubeleri ilgili kanun maddeleri ile kurulmuş olup , kamusal hizmet amacı taşımaktadır. Üyeleri ve çeşitli denetim mekanizmaları tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Bu şeffaf ve hukuki yapımız ile sektörümüze ve üyelerimize ayrım yapmadan hizmet etmek öncelikli amacımızdır. Bir dernek tarafından yürütmek amaçlı kurulmuş komitenin veya üyelerin Odamıza ve şube başkanımıza bu tür ağır ithamlarda bulunmasını asla kabul etmediğimizden söylemlere karşı kamuoyu nezdinde cevap vermek durumundayız. İlgili komite adına yayımlanan bildirinin nedeni olarak İMEAK DTO Başkanımız Sn. Tamer KIRAN’ın açıklamaları hedef gösterilmiş ve konu farklı noktalara taşınmıştır. Sn. Tamer KIRAN’a , açılış kokteylinde söz verilmemesi talihsiz ve art niyetli bir yaklaşımdır.

30 yıldır yapılan bu organizasyonlara İMEAK DTO ve Bodrum Şubesi olarak çeşitli dönemlerde bütçemiz el verdiği ölçüde destek olduk. Bu sene yaptığımız görüşmelerde de destek olmayı istediğimizi belirttik. Akabinde yaptığımız görüşmelerde

sözlü olarak bizden talep edilen 50 ton mazot için bütçemizin yeterli olmadığı daha az miktarda bir desteğin yapılabileceği Şube başkanımız Sn. Orhan Dinç tarafından belirtildiğinde bizzat Erman Aras tarafından reddedilip, “Yapılacak daha az miktar da yardımın geriye iade edileceği” şeklinde emrivaki bir tutum sergilenmiştir. Kabul edilemez bu yaklaşımın üzerine bir de açılış kokteylinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran’a katılımcılara hitap etme imkanı verilemeyeceği bildirilince, DTO olarak bu etkinliğe katılmamaktan başka alınabilecek bir karar kalmamıştır. Organizasyon Komitesinin, Deniz Ticaret Odası’nın varlığını yok sayan adeta “parayı ver gerisine karışma tavrı” kabul edilemez bir tavırdır.

DTO olarak organizasyona zarar vermemek adına ve katılımcılara olan saygımız nedeniyle konunun üzerinde fazla durmamamıza rağmen organizasyon Komitesinin Odamız aleyhine devam ettirdiği bu negatif tutumu kınıyor ve Organizasyon Komitesinin yaptığı bu hatayı idrak ederek, bu veya benzeri olayları önlemede basiretli davranmaya davet ediyoruz.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu