EkonomiGündemManşet

MİLAS’TA HASAT SEVİNCİ…

Yöreye özgü memecik türü zeytinleriyle kaliteli zeytinyağı üretimi yapmak isteyenlerin ilk tercihi arasında yer alan Muğla’nın Milas ilçesi, 5. Zeytin Hasat Şenliği’ne ev sahipliği yaptı.

Resmi rakamlara ve tespitlere göre 10 milyonluk zeytin ağacıyla, Türkiye’deki zeytin varlığının yüzde 10’nuna sahip olan Milas’taki hasat şenliğine; Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ve Suat Özcan, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla İl Tarım Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, siyasi parti temcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, oda başkanları, STK’lar, çiftçiler ve her yaştan vatandaş yoğun katılım gösterdi. İlçedeki tarihi Baltalı Kapı’dan şehir meydanına uzanan renkli kortej yürüyüşüyle başlayan şenlik, halk oyunları gösterisi ve resmi törenle devam etti.

Törenin açılış konuşmasını yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, zeytin ağacının umudu, barışı, adaleti, birleştiriciliği simgelediğini belirterek, “Bu yıl zeytinin, sağlıktaki rolünü ön planda tuttuk. Şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.
Milas’ın zeytin ağacı varlığına ve üretim alanına vurgu yapan bir konuşma yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Milas ve zeytin, iki hazinenin buluşması sanki… Binlerce yıllık tarihinde, ölmez ağaca yurt olmuş Milas. Geçmişinden aldığı emaneti, geleceğe taşıyan Milas. 10 milyondan fazla zeytin ağacı, onlarca ticari markasıyla, zengin ancak mütevazi Milas. 550 bin dekara yakın tarımsal alanda, 10 milyondan fazla zeytin ağacıyla, ülkemizin en önemli zeytin ve zeytinyağı üreticisi olan, ürettiği zeytinyağıyla ekonomiye değer katan Milas… Son yıllarda, gerek tarımsal desteklemelerdeki artış gerekse çiftçilerimizin bilinçlenmesiyle birlikte, üretimlerimizde artmaktadır. Bugün düzenlediğimiz 5. Milas Zeytin Hasat Şenliği ile sadece kaliteli zeytinyağları ile değil, bütün güzelliklerini de sergilemektedir. Memecik türü zeytin ağaçlarından; erken hasat ve soğuk sıkım ile elde edilen zeytinyağlarımız ‘Artık biz de varız!’ diyor. Yapılan duyusal analizlerde, kalite değerinin yüksek ölçüldüğü zeytinyağlarımız artık coğrafi işaret tescili ile markalaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Milas’ta 48 markamız ile piyasada daha fazla yer alacağız. Üreticilerimizin bilinçlenmesinden, kaliteli zeytinyağı ve daha fazla gelir elde etmede; her yıl daha fazla yukarıya tırmanıyoruz. İşte bu başarıyı, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeyi, başaran geniş bir kadroya borçluyuz. Şenliğimizin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum, hasadımız bereketli kazancımız bol olsun.” diye konuştu.
Daha sonra kürsüye gelen İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, bir Milaslı olarak hayatının zeytincilikle geçtiğini belirterek, “Bütün hayatı zeytinle geçmiş bir insanım. Ailemin bütün geliri zeytinden geliyor. Zeytin ağacı, öyle bir ağaç ki ‘evladiyeliktir’. Ben, yedi göbek önceden ailemize kalan zeytinlerimizi topluyorum. Kutsal kitaplarda da zeytin ağacının önemi vurgulanır. İslami metinlerde de bu geçer. Bütün ağaçların atası, zeytin ağacıdır. Milasımızın da en önemli geliridir. Katılan herkese teşekkür ederim.” Dedi.
CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ise Milas Zeytin Hasat Şenliğinin yıldan yıla oldukça başarılı bir ivme kazandığını belirtti.

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir de ilk çağlardan beri barışın ve bolluğun simgesi olan zeytini, Muğla’ya çok yakışan bir takı olarak niteledi.
Milletvekili Demir, “Milas, zeytinin başkenti tanımını fazlasıyla hak etmektedir. Hepinizin bildiği gibi ülkemizdeki yaklaşık 111 milyon zeytin ağacının, başlı başına yüzde 10’u Milas’ta yer almaktadır. Muğla genelinde yaklaşık 17 milyon zeytin ağacından 35 bin çiftçimiz geçimini sağlıyor. Çekirdeğinden yaprağına, posasından köklerine kadar hem bir şifa hem bir ekonomik değer olan doğanın bize bir armağanı bu eşsiz bitkiden yılda 170 bin ton zeytin üretimi yapılırken, bunun yine yaklaşık 40 bin tonu zeytinyağı olarak piyasaya sunuluyor. Milasımızda da yaklaşık 9 milyon ağaçtan yılda 13 bin ton zeytinyağı üretildiğini biliyoruz.” Dedi.
Zeytin üreticilerinin hasat döneminde emeklerinin karşılığını almasını temenni eden Muğla Valisi Esengül Civelek, “Muğla olarak uygun iklim koşullarımız ve verimli topraklarımızda zeytini yetiştirmek için uygun koşullara sahibiz. Zeytincilik, ilimiz tarımının önemli faaliyetlerindendir. Çok sayıda çiftçimiz için zeytincilik geçim kaynağıdır. Ekonomik ve sosyal açıdan değeri yüksek, insan sağlığında ve beslenmesinde, sağlıklı toplum ve nesiller oluşturulmasında önemli yere sahip zeytin ve zeytinyağının; üretimini, kalitesini artırmak, markla yaratmak üzere Milas ilçemizde son yıllarda ilgili kamu ve kuruluşları, meslek örgütleri, STK’lar, üreticiler ve özel sektör işbirliğinde zeytinciliğin geliştirilmesi, zeytin ağaçlarının çoğaltılması ve mevcut alanlara yenilerinin ilave edilmesi, zeytinyağı sıkım tesislerinin modernleştirilmesi ve kapasitelerinin artırılması hususunda değerli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Milas zeytinyağının, coğrafi işarete sahip olması bu değerli çalışmaların başarılı bir sonucudur. İlimizde, zeytinciliğin geliştirilmesi, kalitenin artması ve marka zeytinyağının oluşturulması için gerçekleştirilen çalışmalar için tüm tarafları kutluyor ve hasadımızın bol bereketli olmasını diliyorum.” diye konuştu.
Vali Civelek ve Kaymakam Arslan, konuşmaların ardından 2 bin yıllık ağaçtan elde edilen 3,5 litre yağı, 30 bin liraya satın alan bir firma temsilcisine takdim etti.

Resmi törenin ardından meydanda kurulan ürün stantları gezildi. Şenliğe katılanlar, zeytine ve zeytinyağına dair ürünlerin sergilendiği stantlarda, bol bol tadım yaptı.

Vatandaşlar, stantlarda satışa sunulan Milas’a özgü coğrafi işaretli zeytinyağlarına büyük ilgi gösterdi.
Ardından bilimsel yöntemlerle üretim yapan bir çiftçinin tarlasında hasat yapıldı. Milas Zeytin Hasat Şenliğine katılan Uzman Doktor Ender Saraç, efe kıyafeti girerek geldiği Menteşe Mahallesi’nde bulunan Özcan Sabancı’nın zeytin bahçesinde hasat yaptı. Hasat sonrasında plastik kasalara dökülen zeytinler, ilçedeki bir fabrikada sıkıldı ve elde edilen taze zeytinyağı şenliğe katılanlara tattırıldı.

Milas Zeytin Hasat Şenliği etkinlikleri daha sonra Uzman Doktor Ender Saraç’ın, sağlıklı beslenme konusunda verdiği konferansla devam etti. İlgiyle takip edilen bir konferansta zeytin ve zeytinyağlı tariflerle sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler konusunda vatandaşları bilgilendiren Uzman Doktor Ender Saraç, sağlıklı yaşam için bol bol zeytin ve zeytinyağı tüketilmesini tavsiye etti.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu