GündemKültür SanatManşet

128. YIL ANISINA ÖZEL KONSER

Bodrum Karya Kültür Sanat Tanıtım Vakfı (BOSAV) ve Muğla Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile hazırlanan “Ertuğrul Fırkateyni’nin 128. Yıl Anısına” etkinliğine 16 Eylül 2018 tarihinde Bodrum Özel Marmara Koleji ev sahipliği yaptı.

Ertuğrul Fırkateyni’nin 16 Eylül 1890 yılında Japonya açıklarında batması sonucunda Japon halkının Osmanlı denizcilerine yardımı ile başlayan Türk-Japon dostluğunu günümüzde de yaşatmak ve şehitleri anmak amacıyla konser düzenlendi.

Ertuğrul Fırkateyni’nin kaptanı Ali Bey’in torununu, Köy Enstitüleri kurucusu Hasan Ali Yücel’in kızı ve Bodrum Özel Marmara Koleji velisi Gülümser Yücel de etkinliğe katılanlar arasındaydı. Yücel burada yaptığı konuşmada “Bizim Türklere Japonlar o kadar yakınlık göstermişler ki kurulan dostluk bugünlere kadar geldi. Ben Japon halkına bu vesileyle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şef Münif Akalın’ın yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası konser verdi. Konser, Solist Nazlı Alptekin ve Emin Hasan Alptekin Nihavend Şarkı, Aygız, Denizde Karartı var şarkılarının seslendirmenin ardından Bodrum’a özgü olan Çökertme türküsüyle sona erdi.

Konserin ikinci adımı olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası Türk & Japon Dostluğu “Dünya Barışına Çağrı Konseri” 2 Ekim 2018 tarihinde Bodrum Özel Marmara Koleji Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşti.  Konser Türk ve Japon milli marşlarının okunmasıyla başladı. Muğla Büyükşehir Belediyesinin Orkestrasını, Japon orkestra şefi Seiji Mukaiyama yönetirken, Muğla Güzel Sanatlar Lisesi Korosu ve solistler Nazlı Alptekin ve Hasan Alptekin orkestraya eşlik etti. Program sunucusu Halit Mızraklı ve solist Nazlı Alptekin’in sahneye Japon yöresel kıyafetleri ile çıkması seyirciler için sürpriz oldu.

Etkinliğe, Ertuğrul Fırkateyni’nin kaptanı Ali Bey’in torununun kızı Gülümser Yücel, Japonları Tahran’dan kurtaran THY uçağının pilotu merhum Orhan Suyolcu’nun eşi Helga Suyolcu, uçağın kabin ekibinden Ayşe Özalp, Manolya Komutan ve o uçakta yolcu olarak bulunan Jun-i Chi Numata da katıldı. Bodrum Karya Kültür Sanat Tanıtım Vakfı (BOSAV) ve Ertuğrul Fırkateyni Kazı Başkanı Tufan Turanlı, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk-Japon dostluğunun gelişerek devam ettiğini söyledi. Marmara Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdür Yardımcısı Oya Sakız konuklara Atatürk portesinin yer aldığı kurum plaketini takdim ederken “Böyle güzel ve anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan Marmara Koleji olarak gurur duyduk.” İfadelerine yer verdi.

16 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Bodrum Marmara Koleji Atatürk Kültür Merkezi Fuaye Alanında kurulu olan Ertuğrul Fırkateyni sergisini Bodrum halkı okuldan randevu alarak gezme fırsatı buldu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu