EkonomiGündemManşetTurizm

DENİZLERİN FERRARİSİ ÇİN MALI ÇIKTI

Bodrum’a demir atan uzay mekiği görünümlü, 15 Milyon Euro değerinde olan “Adastra” isimli lüks yatın neden üretildiği ortaya çıktı.

Endonezyalı milyarder işadamı Antony Marden 15 milyon Euro değerinde ki yatıyla geçtiğimiz hafta Bodrum’a geldi. Bodrum Kalesi’nin 1 mil açığına demirleyen “Adastra” isim süper lüks yat uzay mekiği görünümüyle dikkatleri üzerine çekti. Şaşkınlıkla bakılan yatın neden uzay mekiğine benzer bir şekilde üretildiği ise merak konusu oldu.

1 haftadır Bodrum koylarında gezen iş adamı Marden Bodrum tatilini uzattı. Zaman zaman Bodrum merkeze inerek gezinti yapan iş adamının Bodrum’a hayran kaldığı ve ilçede bir süre daha tatil yapacağı öğrenildi.

Bodrum açıklarında demir atan yata ise zaman zaman tur teknelerinin uğrak noktası olmaya başladı. Tur tekneleri ise yerli ve yabancı turistlere yatı yakından göstermek için rotalarını değiştiriyor.

Japonya’da büyük bir nakliyat şirketinin patronu olan milyarder işadamı Antony Marden, kıtalar arası hiç durmadan gidebilecek bir yat üretilmesini istedi. Çinli yat ustaları ile görüşen Marden “bana öyle bir yat yapın ki tek seferde okyanusu aşayım, kıtalar arası yolculuk yapayım” dedi. Bunun üzerine 3 yılda tasarlanan yat, okyanustaki dalgalara karşı dayanıklı, tek seferde okyanuslar arası gidebilen “Adastra’yı” üretmeye başladı. 5 yılda yapımı tamamlanan lüks yat denize indikten sonra kıtalar arası tek depo yakıt ile yolculuk yapmayı başardı.

Çin’in Zhuhai bölgesindeki McConaghy tersanesinde 5 yılda üretilen süper lüks yat 42.5 metre boyunda ve 16 metre genişliğinde. 15 milyon Euroya mal olan yatın saatteki hızı 60 mile kadar ulaşıyor. 2 yatak odası, sinema salonu, çift kokpit, kütüphane ve güneşlenme terası ile jakuzi bulunuyor. 6 kişilik mürettebatı bulunan yat 49 ton ağırlığında ve ikmal yapmadan 40 bin deniz mil yol yapabiliyor.

Denizlerin ferarisi olarak da adlandırılan sıra dışı yat iPad’le bile kontrol edilebiliyor.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu