AsayişGündemManşet

BODRUM EMİN “GÖZLERDE”

Bodrum Jandarma-takbul gözlüğüJandarma Genel Komutanlığı tarafından bazı birimlere dağıtılan “Tak-bul gözlüğü” sayesin de suçlular ve aranan araçlar artık gözden kaçmıyor.

Bodrum’da uygulamaya giren Takbul gözlüğüyle kimlik, plaka, yüz tanıma ve araç sorgulayan jandarma ekiplerini gören vatandaşlar ilk önce ne olduğunu anlamıyor. Gözlük takan jandarma görevlisinin kimliğe bakmasıyla kısa sürede yapılan sorgulamalar vatandaşları da memnun ediyor.

Güvercinlik Jandarma karakolu önündeki kontrol noktasında yapılan uygulamalarda kullanılan gözlükten Türkiye’de sadece 10 adet olduğu belirtildi.

Güneş gözlüğü şeklinde olan Takbul gözlüğü insan yüzünü tanımlıma özelliğine sahip. Gözlük, otomobil çalıntı ise veya plakanın o araca ait olup olamadığını gerçek aracın başka bir marka olduğunu söylüyor. Görüntülü ve sesli olarak çalışa bilen gözlük sayesinde kimlik sorgulaması ise 1 saniyede yapılıyor.

Mobil hat üzerinden Jandarmanın ve Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerini inceleyen gözlük, ehliyet, pasaport, kimlik kartı, araç plakası bilgileri ve suçlunun yüz tanımasını yaparak Jandarma ekiplerinin işini kolaylaştırıyor.

 

Türkiye’de 10 tane olan gözlük SİMBT mühendislik tarafından geliştirildi. Bir grup emekli asker ve ODTÜ’si profesörleri tarafından üretilen gözlükte kamera sistemi ve yüz algılama sistemi gibi teknolojik özellikler bulunuyor.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu