GündemHayatManşet

KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN…

BERAT_KANDİLİİl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Koçak mesajında şu ifadelere yer verdi: 

“29 Kasım Çarşamba gününü Perşembe gününe bağlayan gece, Yüce Rabbimizin bütün âlemlere rahmet olarak gönderdiği, en son elçisi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (sav) hicri takvimle Mevlid Kandilini idrak edeceğiz.

Kur’an-ı Kerim’de Yüce Rabbimiz, Sevgili Peygamberimiz’ i (sav) bizlere rahmet ve şefkat peygamberi olarak takdim etmektedir. Nitekim ayetlerde şöyle buyurulur: “Habibim, biz seni âlemlere ancak rahmet olmak üzere gönderdik.” (Enbiya, 107); “Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.” (Tevbe, 128)

Sevgili Peygamberimiz de kendisinin rahmet Peygamberi olduğunu ve bu rahmeti yeryüzünde egemen kılmak için her türlü sıkıntı ve meşakkate katlanmaya razı olduğunu ifade etmiştir.

Dünyanın sanal ve geçici meşgalelerinin ve sonu gelmez heveslerinin bütün hayatımızı kuşattığı şu günlerde, Rabbimizin rahmet yüklü mesajı Kur’an-ı Kerim’i ve âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamberimiz (sav)’in Sünnetini daha iyi anlamaya, bunun için de gönlümüzü Kur’an’a açmaya ve Sevgili Peygamberimiz (sav)’in örnek hayatını ve ahlakını rehber edinmeye çok ihtiyacımız vardır.

Kur’an-ı Kerim’de Sevgili Peygamberimizin hayatı bizlere yaşanabilir “en güzel örnek” olarak takdim edilmiştir. “Andolsun ki Allan’ın Rasulünde sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için mükemmel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 33/21) buyrulmuştur.  Peygamberimizi örnek almak, ancak O’nun insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı daveti ve O’nun güzel ahlakını hayatımıza yansıtmakla mümkündür.

Öyleyse Mevlid Kandili’nde Kur’an’la ve Peygamberimiz (sav)’in Sünneti ile buluşalım, onları gönül evimizin misafiri bilelim, Peygamber Efendimizi anarken anlamaya çalışalım. Onu daha yakından tanıyalım, çocuklarımızı O’nun sevgisi ile yetiştirelim, Kur’an-ı okuma ve anlamayı ibadet, yaşamayı hayatımızın gayesi edinelim.

Bu duygu ve düşüncelerle sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıldönümü olan Mevlid Kandili’nin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesi temennisi ile, aziz milletimizin, değerli Muğlalı hemşerilerimizin ve İslam aleminin Mevlit Kandilini tebrik ediyorum.

Mevlid kandili münasebetiyle yüce Peygamberimizin ruhaniyetiyle bütün şehitlerimize ve merhum gazilerimize rahmet, geçmişlerimize mağfiret diliyor, Mevlid Kandili’nin ülkemizin birliğine, vatanımızın dirliğine insanımızın huzur ve mutluluğuna vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.”

 

 

 

 

 

Abdurrahman KOÇAK

İl Müftüsü

 

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu