GündemManşetSpor

BodRUN ULTRA MARATONU GECE BAŞLAYACAK

bodrun ultra maratonu toplantisi (5)Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan “BodRUN Ultra Maratonu” basın toplantısı Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Unlimited Academy Koordinatörü Ali Cem Aktaş, Oryantiring Federasyonu Sportif Direktörü Veysel Güler ile Bodrum Bahçeşehir Koleji Kurucusu Selçuk Haşar katıldı.

Basın toplantısında bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum’un artık süreklilik halinde spor yarışlarına ev sahipliği yapmakta olduğunu hatırlatarak, “Geçen hafta müthiş bir ekstrem yarışlarına ev sahipliği yaptık. Şimdi BodRUN’a ev sahipliği yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde de dayanıklılık testinin yüksek olduğu hem yüzen, hem de koşan insanlara ev sahipliği yapacağız. Gerçekten spor turizminde Bodrum artık ismini duyurmaya başladı. Şöyle bir baktığımızda küçük rakamlarla başlattığımız bu yarışlar şu anda 900’ün üzerinde bir sporcu kitlesine ulaşmış durumda. Bu aynı zamanda spor turizminin Bodrum ekonomisine ne kadar büyük katkı sağladığının da bir göstergesi. Sadece Bodrum’a değil bütün Muğlamıza bu katkıyı sağlıyor. Bodrum ismi Türkiye’de değil bütün dünyada bilinen bir yer olduğu için insanlar incelemek araştırmak zorunda kalıyor bu yarışların nerede yapıldığını öğrenip gelmek için. Yurtdışından gelen yarışmacılarımızın dönüşünde hepsinin bizim birer turizm elçisi olduklarını hiçbir zaman unutmayalım. Onun için ben gerçekten Bodrum spor turizmine katkı veren, emek sarf eden ve her zaman bize desteklerini esirgemeyen değerli sponsorlarımıza Bahçeşehirimize, Çağdaş Holding’e ve bunun gibi bir çok sivil toplum örgütlerine bir defa daha teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten burada Bodrum’un ekonomisine ne kadar katkı sağladıkları konusunda bilinçli olmaları da beni son derece mutlu etmektedir.” dedi.

Bodrum’da gerçekleşen turizmin gerçek turizm olduğunu belirten Başkan Kocadon, “Gerçek turizm yapan bir tek yer var, Bodrum. Her zaman söylüyorum, otelcilikle turizmi karıştırmayalım. Diğer yerlerde otelcilik yapılıyor, Bodrum’da turizm yapılıyor. Turizm, gelen bir turistin şehirle birlikte yaşaması, şehir ekonomisine katkı sağlaması demektir. Şu anda bakın, spor turizminin ne kadar turizmin gerçek bir değeri olduğunu ve Bodrum ekonomisine ne kadar katkı sağladığını hep beraber yaşamaktayız. Restoranlarımızda, taksicilerimiz de, otellerimizde, eğlence kulüplerimizde hep beraber bunu yaşıyoruz ve özellikle yurt dışından gelen sporcularımız fırsat bulduğu zaman Bodrum’un tarihi ve kültürel yerlerini de gezmektedir. Onun için ben gerçek turizm yapan Bodrum’a ev sahipliği yapan ve sponsor olan bütün arkadaşlarıma bir defa daha teşekkür ediyor, yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum ama özellikle bu sporun Bodrum’da yapılmasını sağlayan değerli genç kardeşlerime bir defa daha sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Unlimited Academy Koordinatörü Ali Cem Aktaş da bu yıl ikincisi yapılacak olan BodRUN Ultra Maratonu’nun daha keyifli ve daha kalabalık geçeceğini belirterek şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl 10 ülkeden katılım ve toplam 640 katılımcımız vardı ilk olmasına rağmen. Bodrum Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirdik. Bu yıl yine Bodrum Belediyesi’nin, Çağdaş Holding’in, Bahçeşehir Koleji’nin destekleriyle gerçekleştiriyoruz. Bu yıl katılımcı sayımız 870, 12 ülkeden katılımcımız var. Türkiye’deki koşu turizmi her geçen gün büyüyor. Ciddi boyutta bir artış olmaya başladı. Ve alternatif turizm, ölü sezonların değerlendirilmesi açısından da çok yoğun bir şekilde etkinlikler yapılmaya başlandı. Yaklaşık 38 bölgede etkinlik var, Türkiye’deki en büyük 3. etkinliği Bodrum’da yapıyoruz. Bu sene de ufak sayılardan bahsetmek isterim. Bodrum’un güzelliğinin yanı sıra katılımcılarda kadın oranımız çok yüksek. %42 oranında bir kadın katılımcı oranımız var. Türkiye ortalamasında bu %30’larda. Bizim de 4 tane kategorimiz var. En zor parkurumuz 100 kilometre. Bu 100 kilometre koşan kişiler 3 bin 400 metre tırmanıyorlar. 100 kilometrede 35 koşucumuz var. Bunların 7 tanesi yabancı. 50 kilometre koşulacak parkurumuzda ise toplamda 120 koşucu yer alacak. 23 kilometrede 256 koşucu, en yoğun talebi ise 10 kilometrede yaşıyoruz. Orda da 460 koşucumuz var. Burada bununla birlikte çocuk koşusuna önem veriyoruz. Çocukların aileleriyle birlikte spora entegre olmaları hem bireysel gelişimleri açısından hem sağlıkları açısından hem de sürdürülebilir turizm açısından çok önemli. Burada da Bahçeşehir Koleji ve Selçuk Beye de teşekkür ediyoruz. Sabah 9.30’da da çocuk koşumuz var.”

Bodrum Bahçeşehir Koleji Kurucusu Selçuk Haşar ise bu tür organizasyonlara destek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Böyle bir organizasyona sponsor olmaktan son derece mutluyuz. Geçen sene de çocuk koşusuna sponsor olmuştuk. Yüksek bir katılım vardı. Bu sene katılımın daha fazla olacağını duymak beni son derece mutlu etti. Bu tarz organizasyonlar Başkanımın her zaman söylediği 12 ay turizmi son derece destekleyen organizasyonlar. Ali Cem Beyler bunu da son derece başarılı yapıyorlar, tebrik ediyorum kendilerini. Tüm katılımcılara başarılar diliyorum.” dedi.

Oryantiring Federasyonu Sportif Direktörü Veysel Güler de koşulacak parkurların başlangıç ve bitiş noktalarıyla ilgili bilgiler verdi.

24 Kasım cumayı 25 Kasım cumartesiye bağlayan gece yarısı başlayacak olan BodRUN Ultra Maratonu’nun Bodrum Belediye Meydanı’nda verilecek start saatleri şöyle:

100 km: 00.30

50 km: 07.00

23 km: 10.30

10 km: 10.30

Çocuklar: 09.30

 

 

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu