GündemManşetSpor

BODRUM RALLY HALİKARNASSOS HEYECANINA HAZIRLANIYOR

IMGM951716-19 Kasım 2017 tarihleri arasında TR Extreme’in ev sahipliğinde, Bodrum Belediyesi’nin ve çeşitli kurum ve kuruluşun destekleriyle düzenlenecek olan “Rally Halikarnassos” öncesi basın toplantısı yapıldı.

 

Bodrum Mandalin Bar’da düzenlenen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, TR Extreme Yetkilisi Atilla Serttaş, Rally Halikarnassos Sportif Direktörü Orhan Çelen, Yarış Genel Direktörü Burak Büyükpınar, Çağdaş Holding CEO’ları Dağlarca Çağlar ve Çağdaş Çağlar ile yarış komitesi katıldı.

 

Yarış Genel Direktörü Burak Büyükpınar, hem profesyonellerin hem de amatörlerin içinde yer alabilecekleri bir yarış konsepti planlayarak Rally Halikarnassos’u ortaya çıkardıklarını belirterek, “Tek merkezde 3 veya 4 gün süren toplam uzunluğu 500 km civarında olan, yine tamamen arazi koşullarında, arazi araçlarıyla yaptığımız bir yarış konsepti geliştirdik. Transanatolia ve TR Extreme ekibiyle beraber Bodrum’da tabi ki Bodrum Belediyesi’nin büyük katkıları, Çağdaş Global’in büyük katkısı ve Kule Rock City’nin desteğiyle Bodrum’da sizin karşınızdayız. 16 – 19 Kasım tarihleri arasındaki Bodrum’daki bu yarışta, sizleri de aramızda görmek isteriz” dedi.

 

Yarışmada aynı zamanda yarışçı olarak da yer alacağını ifade eden TR Extreme Yetkilisi Atilla Serttaş ise, “Transanatolia ve Baja Anatolia’nın Türkiye’de 14-15 yıldır düzenlediği ralliler vardır biliyorsunuz. Bu biraz daha etapların zor olduğu, dağ etaplarının, su geçişlerinin, enduro dediğimiz ekstrem etapların olduğu bir ralli organizasyonu. 3 yıldır biz bu etaplara TR Extreme olarak katılıyoruz. Şahıs olarak da katılıyorduk ama son 3 yıldır TR Extreme çatısı altında bu organizasyonlara ciddi bir şekilde çıktık. TR Extreme, Bodrum’da kurulmuş ve Türkiye’de yapılacak olan bütün ekstrem sporlara destek olmak ve organizasyonlarda faaliyetlerde bulunmak amacıyla kurulmuş bir anonim şirketidir aynı zamanda da Bodrum’a hizmet etmek adına kurulmuştur.  Buradaki en büyük amaç ise Bodrum’un 12 ay turizmine, kış turizmine ve alternatif turizme destek olmaktır. Bu nedenle de ekstrem sporlara ciddi bir yatırım yapmaktadır. Bu TR Extreme olarak Bodrum’da yaptığımız 5. organizasyon oluyor. Burada da biz, Transanatolia ve Baja ekibiyle birlikte bu rallinin Bodrum’a gelmesi için 2 yıldır çaba gösteriyoruz. Sağ olsun ki artık Bodrum’da bunu bir yere getirdik” şeklinde konuştu.

 

Çağdaş Holding Ceo’su Dağlarca Çağlar, böyle bir organizasyonun içinde Çağdaş Holding olarak bulunmaktan çok mutlu ve memnun olduklarını ifade ettiği konuşmasında, “Atilla Bey’in dediği gibi amacımız tabi ki Bodrum’un tanıtımı, Bodrum’un turizmini 12 aya taşımak. Biz de buranın firması olarak yıllardan bu yana burada faaliyet gösteren ve burada yaşayan birileri olarak Bodrum’a katkı sağlayacak her branşa destek olmaya çalışıyoruz. Tabi bu Türkiye’de gelişecek olan bir spor dalı. Bu anlamda da bizim için önemli. Yarışçılar Bodrum’un ve bölgenin güzel yerlerini gezecekler. Maceralı ve keyifli bir organizasyon olacak. Katılacak olan herkese şimdiden başarılar diliyorum. Başta Bodrum Belediyesi olmak üzere Baja Anatolia ve TR Extreme ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Yarış hakkında bilgi veren Sportif Direktör Orhan Çelen, “Bu tür yarışlar iki tarz etapla yapılıyor: Normal ve Özel etaplar. Özel etaplar, güvenlik önlemleri alınmış ve yarışmacıların zamana karşı yarıştığı etaplarken Normal etaplar ise organizasyonun belirlediği süre içerisinde kat edilmesi gereken, trafiğe açık ve yarışmacıların trafik kurallarına uygun seyrettiği transfer etaplarıdır. Yarış haritamızda transfer etaplar yeşil renkle, özel etap dediğimiz yarışın gerçekten yaşandığı etaplar ise kırmızı ile işaretlidir. 4 gün sürecek olan Rally Halikarnassos, toplam 550 kilometredir. 53 araç ile 85 yarışmacımız var. 16 Kasım günü öğleden sonra saat 16.30’da Belediye Meydanı’nda, Sayın Başkanımız Mehmet Kocadon’un vereceği start ile yarışmamız başlayacak” açıklamasını yaptı.

 

Organizasyona emek veren herkese teşekkür eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise yarışın turizme sunacağı katkılardan bahsederek, “Biz otelcilikle turizmi ayırıyoruz. Şimdi gerçek turizm yapan bu Bodrum’da şunu belirtmek isterim ki: sezon öncesi ve sezon sonrası ve sezon içinde Türkiye’nin bir ilçesi olarak en fazla sanat, kültür ve spor etkinliklerinin Bodrum’da yapıldığını hep beraber görüyoruz. Şimdi buna yeni birini ekliyoruz. Gerçekten adrenalin seviyesi yüksek olan bizler, Bodrum’da yaşamaktan çok büyük keyif alıyoruz. Ve bu sporlara da baktığımızda, insanın adrenalin seviyesini yükselten sporlardır ama adrenalinin bir özelliği de biliyorsunuz ki endorfin hormonunu devreye sokarak insana mutluluklar verir. Onun için Bodrum hep mutludur Bodrum hep hoşgörülüdür misafirperverdir. Şimdi yine hep beraber bu güzel spor yarışlarına ve adı da Halikarnassos olan bu yarışlara ev sahipliği yapacağız.  Yarışları gerçekleştiren, emeği geçen, destek veren, ‘Bodrum’da para kazanıyorsam Bodrum’da yatırım yapmaya devam ederim, spora ve gençliğe destek veririm’ diyen bu güzel yatırımcı kardeşlerime, bir defa daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Turizmin çeşitli dalları var Bodrum’da, bunların da hepsini tek tek gerçekleştiriyoruz, arkadaşlar. Yani kısa bir süre içerisinde artık Bodrum’da, yaz ve kış sezonu diye bir sezon kalmayacak. Çünkü 12 ay canlı yaşayan bir Bodrum yaratmak üzereyiz. Bakın yelken yarışlarımız, yüzme yarışlarımız, futbol karşılaşmalarımız ve bunun yanında ekstrem sporlarımız da var ki bunların hepsi turizme birer katkıdır. Bu katkı sadece burada görmüş olduğunuz bizlere katkı sağlamıyor, bütün Bodrum yarımadasına fayda sağlayan katkılardır bunlar. Özellikle Bodrum ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor. Onun için ben Bodrum Belediye Başkanı olarak gerçekten bu organizasyonun içinde yer almak ve onlara ev sahipliği yapmaktan son derece mutluyum. Gönül ister ki daha çok katılımcı olsun daha çok destekçimiz olsun ama inanıyorum ki günler geçtikçe, damlaya damlaya göl olur misali her gün biraz daha kalabalıklaşacağız her gün biraz daha fazlalaşacağız. Ve Bodrumumuza spor turizminden de en çok payı alacağımıza inanıyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerinde bulundu.

Transanatolia Rally Raid ekibinin, turizme değer katan organizasyon anlayışından doğan Rally Antiphellos ve Baja Anatolia’nın kardeş organizasyonu olan Rally Halikarnassos, TR Extreme’in ev sahipliğinde; TMF, Tosfed, Çağdaş İnşaat, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, KTM, BF Goodrich ve Kule Rock Bar’ın destekleriyle gerçekleşecek.

 

Rally Halikarnassos hakkında:

Türkiye’nin en zorlu yarış organizasyonlarından biri olan Transanatolia Rally Raid, yarış sezonuna yeni bir macera ile veda ediyor. 2010 yılından beri uluslararası rally organizasyonları arasında yerini kanıtlamış olan Transanatolia Rally Raid, geçtiğimiz yıl bünyesine kattığı Baja Anatolia ve Rally Antiphellos’dan sonra, yarış sezonunu Rally Halikarnassos ile kapatmayı hedefliyor. Transanatolia Rally Raid’den farklı olarak Baja Anatolia serisi organizasyonlar, ülkemizin doğal ve tarih kokan yerlerini zamandan bağımsız olarak raid kategorisinde yarışarak ya da turistik paketten faydalanarak bu deneyimi birlikte yaşamaya davet ediyor.

 

Rally Halikarnassos, 16 Kasım Perşembe günü, teknik kontrolün ardından seremoni start ile başlayacak. Bodrum merkezden hareketle 17 Kasım cuma günü; Güvercinlik, Mumcular, Uyku Vadisi, Yalı Çiftlik, 18 Kasım cumartesi günü; Datça feribot hareketle Gökova çevresi ve 19 Kasım pazar günü; farklı bir parkur üzerinden Yalıçiftlik, Mumcular ve Güvercinlik etaplarını tamamlayarak 3 gün içerisinde ortalama 500 km. yol yaparak Bodrum merkezde son bulacak.

Profesyonel ve yarı profesyonel pilotların katılımına uygun olarak hazırlanmış parkurlarda mücadele edecek olan pilotlar, rally ya da zamandan bağımsız raid kategorisine katılabilecekler. Teknik ve güvenlik şartlarına uygun olan motosiklet, ATV-SSV ve 4×4 araçlarla katılımcıların zorlu parkurları geçmek için yarışacağı organizasyon Yalı Çiftlik’te tek bir kamp alanına sahip olup, 3 gün boyunca Halikarnassos bölgesinin farklı noktalarını geçerek, gün sonunda aynı noktada finish görecek.

 

Myndos Kapısı, Antik Tiyatro ve Dünya’nın 7. Harikası Ares Tapınağı gibi 5000 yıllık bir geçmişe sahip Halikarnassos, bugünkü adıyla Bodrum’da doğanın sonsuz anaçlığıyla kucakladığı tarihsel mekanlar arasında ilerleyerek devam edecek olan Rally Halikarnassos macerası için geri sayım başladı. RALLY RAID: 3-15 gün arasında değişen süreler içerisinde,1.500-10.000 km uzunluğunda off-road parkurlarda gerçekleştirilen, ralli motosiklet, arazi araçları, ATV ve buggy’lerin birlikte yarıştığı rallilerdir.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu