ÇevreGündemManşet

MUMCULAR BARAJI KURUDU

Mumcular BarajıMumcular Mahallesini besleyen Mumcular Barajı kurudu.

1986 yılında kurulan Barajın su seviyesi yüzde 6 oranına düşerken barajdan su alınamaz hale geldi. Bodrum İlçesinin tamamını besleyen Geyik Barajındaki su oranı ise yüzde 16 olarak çok kritik seviyelere gerilediği belirtildi.

Kuraklığın en çok etkilediği İllerden biri olan Muğla’da barajlar alarm veriyor. 30 yıldır Bodrum İlçesi Mumcular Mahallesinin içme suyu kaynağını oluşturan Mumcular Barajının seviyesi yüzde 6’ya kadar düştü. Kuruyan barajdan artık su alınamazken Bodrum’un genelini besleyen Geyik Barajında ise su seviyesi çok kritik noktaya geriledi.

MUMCULAR BARAJI KAPATILDI

Bodrum Yarımadasında yaşanan su sıkıntısına önlem almak için yapılan Mumcular Barajı kapatıldı. Yağışların yeterli düzeyde olmaması ve yaz sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle barajdaki su seviyeleri son 5 yılda hızla düşmekteydi. Son olarak kurak bir yaz mevsimi geçiren Muğla’da hala beklenen yağışların düşmemesi üzerine 18 Milyon metreküp kapasiteli Mumcular barajındaki su tamamen tükendi ve baraj kapatıldı. Mumcular Mahallesinin su sıkıntısı çekmemesi için Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından sondaj kuyuları devreye alınarak bölgeye su takviyesi yapılmaya başlandı.

GEYİK BARAJINDA SU KRİTİK SEVİYEDE

Bodrum İlçesinin neredeyse tamamının içme suyu ihtiyacını karşılayan 40 milyon metreküp kapasiteli Geyik Barajında da ise su kritik seviyelere geriledi. Barajda su oranı yüzde 16’lara kadar gerilerken yağışların olmaması durumunda Geyik Barajının da kısa sürede kuruyacağı belirtildi. Turizm sezonunun kapanması, su kullanımının azalması ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğünün aldığı önlemler doğrultusunda ilçede şu ana kadar herhangi bir su problemi yaşanmadı. Ancak su seviyelerindeki hızlı düşüşün azalması için yeterli yağışların düşmesi bekleniyor.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu