GündemKültür SanatManşet

FESTİVAL GÜLSİN ONAY’LA KAPANDI

Gülsin Onay-Bodrum14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın antik taş ocağında verdiği muhteşem konserle son buldu. 26 Temmuz – 4 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen festival, Bodrumlu müzikseverlerin 6 hafta boyunca ilgi odağı oldu.

Çok sayıda klasik müzikseverin katıldığı kapanış konserinde Piyanist Gülsin Onay, daha önce yurdumuzda hiç seslendirmediği eserlere yer verdi. Johann Sebastian Bach, L. Van Beethoven ve George Enescu’nun birer eserini seslendiren dünyaca ünlü piyanistimiz, Franz Liszt’ten ise iki eserle festival sahnesinde yer aldı.

Taşta ve Suda/Kumda konseptleri altında klasiğin yanı sıra birçok farklı müzik türünü de içinde barından festivalin bu yıl son konuğu olan Piyanist Gülsin Onay, bayramın son gününde verdiği konserle dinleyenlerini bir kez daha kendine hayran bıraktı. 2500 yıllık tarihi mekanı tamamen dolduran klasik müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatan sanatçı, konserin sonunda uzun süre ayakta alkışlandı.

Türkiye’de ilk kez seslendi

‘Tüm Zamanların En Büyük Piyanistleri’ listesinde yer alan, Türkiye’nin gururu haline gelen Gülsin Onay, festivalin kapanış konserinde daha önce yurdumuzda hiç seslendirmediği eserlerle izleyici karşısına çıktı. Sanatçı, konserine Johann Sebastian Bach’ın, “Italian Concerto In F Major, BWV 971” adlı eseriyle başladı. I Allegro, II Andante ve III Presto başlıklarını taşıyan bu eserin ardından, L. Van Beethoven’ın, “Piano Sonata No. 8 in C minor, Op. 13 ‘Pathetique’” adlı eserini seslendiren Onay, bu eserde yer alan, I. Grave – Allegro di molto e con brio, II. Adagio cantabile ve III. Rondo. Allegro başlıklı bölümlerle gecenin ilk yarısını sonlandırdı. Sanatçı gecenin ikinci yarısına George Enescu’nun, “Suite No.2 for Piano, Op.10” adlı eseriyle başladı. Onay bu eserden “II. Pavane” başlıklı bölümle izleyicinin karşısında idi. Ardından Franz Liszt’in, “Two Concert studies for piano S.145 Waldesrauschen (Forest Murmurs) in D-flat major” ve “Après une lecture du Dante – Fantasia quasi Sonata, S158c.” adlı iki yapıtını seslendiren dünyaca ünlü piyanistimiz, programını bitirdi. Tarihi mekanı dolduran klasik müzikseverlerin yoğun alkışları ile tekrar sahneye gelen Onay, bu defa iki bis yaparak altı haftadır devam etmekte olan festivali, bir sonraki yıla kadar sonlandırdı.

Festivalin aynı zamanda sanat danışmanlığını da yapan Gülsin Onay, kapanış konuşmasın da festival hakkında izleyicilere bilgi verdi ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Onay konuşmasında “Yine bu sene, hem gecesi hem de gündüzü müzikle dolu geçirdiğimiz 1.5 ay boyunca; enstrümanlarında virtüöz, dünyaca tanınan, yerkürenin dört bir yanından onlarca sanatçıyı ve toplamda 5 farklı enstrümanda, geleceğin müzisyenleri olacaklarına emin olduğumuz 100’ün üzerinde öğrenciyi dinleme fırsatı bulduk. Hem biz müzisyenler için hem de siz müzikseverler için yine unutulmaz, harika bir Festival dönemine tanık olduk. Ama tüm bu unutulmaz anların ve büyüleyici müzik şölenlerinin; siz dinleyicilerimizin, festival dostlarımızın ve festivalimizin bütün aşamalarında bize her türlü desteği veren sponsorlarımızın değerli katkıları sayesinde gerçekleştiğini de unutmamamız lazım” dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu