GündemHayatManşetSpor

PROTEZ BACAĞIYLA İSTANBUL’DA BODRU’A PEDAL BASTI

Abdülkerim Temiz-BodrummProtez bacağı ile İstanbul’dan yola çıkan Abdülkerim Temiz 11 günde bin kilometre pedal çevirerek Bodrum’a ulaştı.

“Sporda engel yok” sloganı ile yola çıkan 34 yaşındaki bankacı Abdülkerim Temiz protez bacağına rağmen bisikletiyle 11 gün boyunca bin km yol yaptı. Tüm zorluklara rağmen gece gündüz pedal çeviren Temiz Bodrum’a vardı.

14 ağustos günü Abdülkerim Temiz ve arkadaşı Murat Ülker “sporda engel yok” sloganı ile İstanbul’dan yola çıkarak pedal çevirmeye başladı. Temiz’in 33 yaşındaki Savaş Bolayır isimli muhasebeci arkadaşı ise Organ bağışına farkındalık olması için onlarla beraber yola çıktı. Temiz ve 2 arkadaşı, İstanbul’da başlayarak Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın ve Muğla’yı geçerek bisikletleri ile 11 günde Bodrum’a ulaştılar. Gece gündüz pedal çevirerek geldikleri yolda birçok zorlukla karşılaşan 3 arkadaş kimi zaman çadır kurdu kimi zaman ise tanıdıklarının evlerinde kaldı. İzmir’de arkadaşları Murat Ülker rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Arkadaşlarını İzmir’de bırakan Temiz ve Bolayır mücadelelerinden vaz geçmeyerek tüm zorluklara rağmen Bodrum’a ulaştı.

Protez bacağı ile yola çıkan Temiz ise yolda birçok zorlukla karşılaştı. Protezinin ağrı yapmasına, ödem toplamasına rağmen mücadelesini yarıda bırakmadı. Bin km pedal çeviren Temiz sporda engel olmadığını tüm dünya ya kanıtladı. Birçok il ve ilçeye uğrayan 3 arkadaş sporda engel olmadığını ve organ bağışının hayat kurtaracağını insanlara da anlatmayı ihmal etmedi.

Yaklaşık bin km yol yaptığını söyleyen Abdülkerim Temiz “yaklaşık bin kilometre yol yaptım. Farkındalık turuna çıktım. İstanbul’dan yola çıktım ve Muğla’ya bisiklet ile devam ediyorum. Sporda engel yok diyerek, engelli ve engelsiz herkesi spora teşvik etmek istedim. Engellilere imkan verildiğinde neleri başarabileceğini ve engelin kafamız koyduğumuz sınırlar içerisinde olduğunu göstermek istedim. İstanbul’dan yola çıktık. Tekirdağ üzerinden Çanakkale, Ayvalık, İzmir, Kuşadası, Muğla, Bodrum böyle devam ediyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık 11 gün sürdü” ifadelerini kullandı.

Zincirleri koptu, lastikleri patladı

Yolların zorluğunu da anlatan Temzi “Yolda zincirimiz koptu. Zincir aparatlarını almayı unutmuştuk ve yolda bulduğumuz araba sileceğinin demiri ile zinciri bir birine bağladık. Gecenin bir yarısında Asos mevkiinde lastiğimiz patladı. Elimizdeki yamalarla yapıştırdığımız halde yama tutmadı. Gece 3 gibi Asos’a indik. Bir arkadaşımız rahatsızlandı, hastaneye götürdük. Arkadaşımızı İzmir’de hastaneye yatırdık ve o turu bırakmak zorunda kaldı. 3 arkadaş yola çıktık. Savaş arkadaşımız, organ bağışını için farkındalık turuna çıktı. Organ bağışı için bizimle beraber yola çıkan arkadaşımız “Bağışlanan her organ, filizlene bir candır” sloganı ile bizimle beraber geldi” şeklinde konuştu.

Protezi vurdu, ödem yaptı ama yılmadı

Engelli doğan ve bacağının dizkapağından altı olmayan Temiz 7 yaşından berri protez bacak ile yaşamını sürdürdüğünü söyleyerek “Protez bacakla yola çıkmak zor oldu. Hem terleme yapıyor ve 200 metrede bir durup terini siliyordum. Protezim vurdu, ödem yaptı. Yokuşları çıkarken zorlandım. Bu bir amaçtı, farkındalık turuydu. Zor olduğunu bildiğim halde bile bile çıktım bu yola. Her yokuşun sonunda bir yokuş aşağısı vardır. Bunu insanlara anlatmak istedim” dedi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu