GündemManşet

KABİNENİN YENİ ÜYELERİ BODRUM’DA

Bodrum-deprem-bakanlarBodrum’da yaşanan deprem sonrasında Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, devlet hastanesinde incelemelerde bulunduktan sonra basın açıklaması yaptı.

İlk açıklamayı yapan Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, “Türkiye’nin deprem gerçeğini bilerek hazırlanmış planlar doğrultusunda, depremin ilk dakikalarından itibaren AFAD 10 dakika gibi bir sürede toplanmış, Sayın Vali, Belediye Başkanı, AFAD Başkanvekili koordinasyon merkezinde yerlerini aldı. Can kaybı olup olmadığının araştırmalarını yaptı. Depremin yıkıcı etkisi olmadı, can kaybına neden olmadı. AFAD Aydın, Afyon, Bursa Sakarya’dan ekipleri buraya gönderildi. Hazırlık yapıldı, artçılarla birlikte mevcut enerjinin boşalması devam ediyor. Devlet bütün kurum ve kuruluşlarıyla buradadır, vatandaşın yanındadır” dedi. Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Kos’ta hayatını kaybeden Türk vatandaşının da isminin Sinan Kurtoğlu olduğunu açıklayıp, Dışişleri Bakanlığı’nın gerekli girişimleri yapacağını anlattı.
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, can kaybı olmayan, mal kaybı da düşük olan büyüklüğü yüksek olan bir deprem yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

“Bir deprem yaşadık. Başından itibaren devlet kurumları daha önce hazırlanan programlardaki gibi olayın başında ve takibindeydiler. Gerekli müdahale yapıldı. Can kaybı olmayan, mal kaybı da düşük olan büyüklüğü yüksek olan bir deprem. Bu depremin etkileri insanı rahatsız eden şekilde olmadı. Diğer etkileri tekrar değerlendireceğiz. Depremde insanımızla ilgili sağlık kurumlarına, 358 depremden zarar gördüğünü söyleyen kişinin müracaatı oldu. 272 vatandaşımız ambulanslarla hastaneye getirdik. Diğerleri kendi imkanlarıyla geldi. Bunlardan 25 kazazede var. 3’ü bel omurgada kırık, ayak kemiğinde kırık bunun dışında ciddi bir yaralanması olan vatandaşımız yok. Takipleri yapılıyor. 19 tedavi gören hasta var, deprem sonrasında bir kısmı kendi isteğiyle, bir kısmı tedbiren dışarı alandı.”

Sağlık Bakanı Demircan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Faaliyet devam edilebilir durumu, teknik değerlendirmeyi yapıp devam kararı almayı düşünüyoruz. Koordinasyon kuruluyla durum değerlendireceğiz. Artçı depremlere olacak. Bu ihtimallere karşı gerekli tedbirler alınacak. Bodrum depremi hafif hasarla atlattık. Bu bizimi deprem konusunda verdiğimiz başarılı durumdur. Bodrum, bu büyüklükte bir depreme hazırlıklıymış. AFAD bir yerde afet olduğu zaman oraya ne yapılacak, bunlar koordine edilmiştir. Deprem sonrasın da iyi yönetildi. Paniğe gerek yok ama depreme gerçeğini de bilimsel olarak ne gerektiriyorsa yapmak zorundayız. Bunları da yapacağız. Ekipler bütün bölgeyi dolaşıyor. Gelen ihbarı değerlendiriyor. Kim zarara uğradıysa zararı elbette telafi edilecek. Devletin tüm birimleri işinin başında buraya gelen yerli ve yabancı misafirlerin endişe etmesine gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti, bütün kurumlarıyla burada hizmetlerindedir.” Bu arada iki bakanın deprem sırasında bacağını kıran 58 yaşındaki Nizamettin Kurt’u ziyaret ettiği öğrenildi. Bakanlar daha sonra koordinasyon merkezine gelip ayrıntılı bilgi aldı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu