GündemKültür SanatManşet

ADANALILAR ETKİNLİKTE BULUŞTU

Bodrum Adanalılar DerneğiBodrum Adanalılar Derneği tarafından düzenlenen Adana Kültür Sanat Etkinliği gerçekleştirildi.

Adana’nın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla Herodot Kültür Merkezi’nde başlayan etkinliğe CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban ile CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ile çok sayıda vatandaş ilgi gösterdi.

Adana Kültür Sanat Etkinliği, Adana tanıtım filmi gösterisi ile “Çukurova’da Kurtuluşa Doğru” adlı sinevizyon gösterisi ile başladı. Ardından Adanalı sanatçılar Serhan Kelleözü, Hatice Berkant ve Nihal Ekinci katılımcılara müzik dinletisi sundu.

Etkinlikte ayrıca Eski Adana Fotoğraf Sergisi, karikatür ve resim sergileri de katılımcıların beğenisine sunulurken, Adanalı yazarlar Ayhan Ongun, Aysel Yenidoğanay, Fikriye Duru, Halis açacak, Yüksel Mert de kitaplarını okuyucular için imzaladı.

Eski Adana Fotoğraf Sergisini yakından inceleyerek bilgi alan Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanı Mürsel Alban Kent Haber mikrofonlarına şunları söyledi:

“Bugün buraya davet edildik ve geldik. Çok keyif aldım. Adana’nın bilmediğimiz yönlerini burada görme imkanı bulduk. El işlemeleri, karikatürleri, el sanatları, fotoğraf sergisi ve en önemlisi de gördüğümde çok etkilendiğim gazeteler. Bu gazetelerde Adana’nın kurtuluşu eski yazıyla yazılmış ve yeni yazıyla Türkçeleştirilmiş haliydi. Ama fotoğraf sergilerinde gördüğümüz Adana’nın eski haline bakıldığı zaman hem geçmişi hem de şimdiyi yaşıyorsunuz. Bu işi yapanların ve bu işe öncülük edenlerin eline emeğine sağlık. Ayhan Ongun Bey bu işe soyunmuş, yapmış, Adana’nın Bodrum’da tanıtılmasını sağlamış. Ben keyif aldım, çok mutlu oldum.”

Etkinliğin gerçekleştirilmesinde önayak olan Bodrum Adanalılar Derneği Başkanı Gazeteci – Yazar Ayhan Ongun etkinliğin amacından bahsederek şunları söyledi:

“Bugün burada Çukurova kültürünü, sanatını, Çukurova’ya değer katan sanatçıların eserlerini tanıtımını yapmak üzere bir etkinlik yaptık. Bu etkinliğimize hayli ilgi var. Ayrıca bu sergilerin dışında Çukurova’da kurtuluşa doğru isimli görsel bir sunumumuz olacak. Adana’yı tanıtan, Çukurova’yı tanıtan bir film gösterimimiz var. Sonrasında da şiir ve müzik dinletimiz var. Müzik dinletimizde Serhan Kelleözü, Hatice Berkant’la Bodrum’da sanatını icra eden Nihal Ekinci sahne alacaklar. Burada asıl amaç bu coğrafyada yaşayan Çukurovalı insanlarla Bodrum kent kültürüne katkı sunabilecek bir ortam hazırlamak.”

Geçtiğimiz yıllarda da Bodrum Adanalılar Derneği olarak bu tür etkinliklere imza atıklarını sözlerine ekleyen Ongun, sözlerini şöyle noktaladı:

“Geçmişte de buna benzer çalışmalarımız oldu. Geçtiğimiz yaz düzenlediğimiz Çukurova Günleri de bu amaca yönelik yapılmış bir etkinlikti. Bu tür etkinlikleri devam ettirmek istiyoruz. Bizim buradaki en büyük sıkıntımız mekan sorunu. Sağolsun bu etkinliğimiz için Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’ni bize tahsis etti. Ama çalışmalarımız kalıcı ve sürekli  hale getirebilmek için sürekli bir mekan tahsis edilsin istiyoruz. Bununla ilgili Bodrum Belediye Başkanı sayın Mehmet Kocadon’un daha önceden verdiği bir söz vardı. Öyle sanıyorum kısa sürede bizim bu  talebimizi yerine getirebilecek bir girişimde bulunurlar. Ben bu organizasyonun düzenlenmesine emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Adanalı sanatçı Nihal Ekinci de bir Adanalı olarak böyle bir günde bir araya gelmekten dolayı duyduğu mutluluğu anlatarak şunları dile getirdi:

“Biz Adanalılar olarak burada yaşamaktan ve bugün Adanalılar olarak burada bir araya gelmekten dolayı mutluyuz. 5 Ocak Adana’nın kurtuluşuydu, o gün bir etkinlik yapamadık. Bugün de dostlarımızla bir araya geldik. Güzel ikramlarımız var, sergimiz var, imza günümüz var. Ben de burada hoş seda yaratmak, için sahne alacağım.”

“Etkinliğin en çok ilgi çeken sergiler bölümünde geçtiğimiz yıllarda genç yaşta yitirdiğimiz Adanalı sanatçı Ayşegül Kaygun adına fotoğraf sergisi, Eski Adana fotoğrafları sergisi, 100.yılını kutlayan Yeni Adana Gazetesi sergisi, Hüseyin Akşen üç boyutlu resim sergisi”,Alinur Pakkan karikatür sergisi yer aldı.”

 

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu