GündemManşet

ULAŞIM ÜCRETLERİNE ZAM…

taşımacıların zam talepleri değerlendirildi (1)Son günlerde yayın kuruluşlarında “şoförler odaları ve kooperatiflerin, toplu taşıma ücretlerine zam yapılması talebi” yönünde çıkan haberlere yönelik Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından bir açıklama yapıldı.

Toplu taşıma ücretlerine zam yapılması yönündeki haberlere ilişkin Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından bir açıklama yapıldı.

Fiyat güncellemesinin en son 2015 yılı başında yapıldığını belirten Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Toplu taşıma araç biniş ücretlerinin en son 2015 yılı başında güncellendiği, yaklaşık iki yıldır herhangi bir fiyatlandırma yapılmadığı, geçen zaman diliminde akaryakıtta %19, sigorta bedelinde %27, Bakım ve parça fiyatlarında %25, şoför ücretlerinde %37’ye varan oranlarda artış olduğunun görüldü.  Ücret tarifesi belirleme görevinin (UKOME) Ulaşım Koordinasyon Kurulu yetkisinde olduğu, esnaflarımızın yakıt, sigorta, bakım, işçilik gibi maliyetlerin artması yönündeki beyanlarının doğru olduğunu ancak, hatların taşıdığı yolcu başı ve kilometre bazlı maliyetlerin her hatta ayrı ayrı olduğunu, bu nedenle zam taleplerinin sadece girdi artış oranı üzerinden hesaplanmasının doğru olmayacağını, araçları kullanan vatandaşlarımızın da düşünülerek, esnaftan gelen yüzde 20- yüzde 30 arasındaki zam taleplerinin hat ve kilometre bazlı maliyet hesaplarına göre değerlendirilerek UKOME Kuruluna sunulmuş olup, UKOME kurulunca alınan kararla 2017 yılında Elektronik Kartlı Biniş ücretleri yüzde 10 oranında artırılmıştır. 0-10 KM. arası hatlarda 1.50 Krş. olan öğrenci 1.65 Krş. , 2 .00 Tl. olan tam ücret ise 2,20 krş. olmuştur. Diğer mesafe ücretleri www.Muğla.Bel.Tr adresinde yayınlanmış olup, yeni fiyatlar 15 Ocak 2017 tarihi itibariyle geçerli olacaktır.”

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu