ÇevreGündemManşet

BALABAN KUŞU KORUMAYA ALINDI

Bodrum-balaban kuşuDünyada nesli tükenmekte olan hayvanlar arsında yer alan Bayağı Balaban kuşu Bodrum’da bir evin önünde yaralı halde bulundu.

Türkiye’de ender rastlanan bir kuş türü olan balaban kuşu yetkililer tarafından koruma altına alındı.

Bodrum’da sabah iş yerine gitmek için evden çıkan İş adamı Murat Şevk kapısının önünde yaralı halde büyük bir kuş buldu.  Eskiden avcılık yapan Şevk kuşu görür görmez Balaban kuşu olduğunu fark edince Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne haber verdi. Şevk, yaklaşık 75 cm. uzunluğunda ve 30 kilogramağırlığında olan kuşu bir karton kutuya koyarak muhafaza etmeye çalıştı. Balıkçıgiller türünden olan kuşa et ve balık ile besleyen Şevk, doğada ender görülen kuşu hayatta tutmaya çalıştı.

Şevk, kuşu evinin kapısının önünde bulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu kuş balık yiyerek hayatını sürdürür. Balıkçıgiller türünde etçil bir kuştur. Bunlarla ilgilenen bir kurum var. Onlara haber verdik gelip alacaklar bizde bekliyoruz gelmelerini. Tahmin ediyorum yaralı bu kuş. Amatör bir avcı ateş etti ve hayvana yaraladı diye düşünüyorum, çünkü ayağında saçma izleri var. Çok kıymetli ve değerli bir hayvandır. Umarım biran önce tedavisini yapıp doğaya salarlar.”

Büyük tıknaz yapılı ve yoğun çizgili kahverengi tüylü olan kuşun tam adının Bayağı balaban (Botaurus stellaris), olduğu yetkililer tarafından bildirildi. Kuşun, gagasının ise oldukça sivri olması dikkatlerden kaçmadı. Ballıkçıgiller ailesinden olan balaban kuşu olduğunu öğrenen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Muğla şubesine bağlı ekipler hemen harekete geçti. Yaralı kuşun Gökova’da bulunan veterinerde tedavi altına alınacağı öğrenildi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu