EkonomiGündemManşet

MARDİNLİ MİDYECİNİN BAŞARISI

mideyci şehmus usta-BodrumYıllarca seyyar tezgahta midye satan Mardinli Şehmus Özay Bodrum’da açtığı restoranda çocukları ile birlikte çalışıyor.

1971 yılında memleketi Mardin’den çalışmak için İzmir’e gelen Şehmus Özay ilk kez karşılaştığı ve yadırgadığı midye ile çocuklarını üniversitelerde okutup restoran açtı.

Midyeci Şehmus Usta olarak nam yapan Şehmus Özay şimdilerde Gündoğan Mahallesi’ndeki işletmesinde midyeyi farklı lezzetlerde müşterilerine sunabilmek için oğullarını Avrupa’daki farklı şehirlere gönderdi.

1971 yılında memleketinden çıktığını açıklayan Şehmuz Özay, “Ben Mardin’den İzmir’e geldim o zamlar kara kabuklu bir şeyler satıyorlardı. Bunların ne olduğunu sordum. Midye dediler. Tadına baktım çok güzel satmaya başladım. Yıllarca tepside midye sattım. 35 yıldır Bodrum’da midye satıyorum. 2 yıl önce Türkiye’de bir ilk olan midye restoranı açtım. Çocuklar yurt dışında midyenin çeşitli yemeklerini öğrendi. Hanımın ve gelinlerin midye dolma dolduruyor. Ben ve çocuklarım ise restoranda duruyoruz” dedi.

58 yaşındaki Şehmus usta, en büyüğü 35 en küçüğü 22 yaşındaki 7 çocuğu ile bir olup yaklaşık 2 yıl önce açtığı midye restoranında sürekli kendini geliştiriyor.

Değişik soslar kullanarak hazırladıkları midye yemekleri ise müşterilerinin iştahını kabartıyor.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu