EğitimGündemManşet

ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN YENİ MERKEZ

ozel cocuklar kultur sanat yasam merkezi (9)Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum’un Ortakent mahallesinde yer alan Bodrum Belediyesi Özel Çocuklar Kültür Sanat Yaşam Merkezi’ni ziyaret etti.

Bodrum Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi tarafından açılan Bodrum Belediyesi Özel Çocuklar Kültür – Sanat – Yaşam Merkezi, öğrencilerini ağırlamaya başladı.

Örgün eğitim sistemi içerisinde, 23 yaşından sonra eğitim görme imkanı bulamayan engelli öğrenciler için hazırlanan merkezi ziyaret eden Başkan Kocadon’a, Bodrum Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Mehmet Ünal, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülizar Akbay, Destek Hizmetleri Müdürü Serdar Kaya, Yaşam Merkezinin eğitmenlerinden Emrah Özkan, Bodrum Halk Eğitim Merkezi sınıf öğretmeni Seylan Aydoğmuş,  el sanatları öğretmeni Sultan Filiz Karaboğa ile merkezin kurulmasında öncülük eden gönüllü veliler eşik etti. Ziyarette Başkan Kocadon, özel çocuklarla yakından ilgilenerek yaptıkları el sanatları çalışmalarını inceledi. Ayrıca öğrencilerin durumları hakkında da öğretmenlerinden bilgiler aldı.

Başkan Kocadon, merkezin Türkiye’de örnek tesislerden biri olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Burada 23 yaş üzeri öğrencilerimiz bulunmakta. Milli Eğitimin 23 yaşına kadar eğitim verdiği bu gençler, daha sonra evlerinde yaşamakta. Bodrum Belediyesi olarak gönüllü velilerimizle birlikte kültür, sanat ve yaşam merkezini Bodrum’da hayata geçirdik. Gençlerimiz burada çalışmalarına devam ediyorlar. Bu tür merkezlerin yeterli olmadığını düşünerek büyütme ve geliştirme çalışmalarının devam edeceğini belirtmek istiyorum. Türkiye geneline baktığımızda, böyle projelerin çok az olduğunu görmekteyiz. Bu projenin, tüm Türkiye’ye örnek olmasını dilerim. Onlar da bizim evlatlarımız ve onları topluma kazandırmak çok güzel bir duygu. Ziyaretimde siz de gördünüz ki; kendi el yazıları ile ‘Seni Seviyorum Başkanım’ şeklinde ve isteklerini bildiren yazılar getirdiler. Gelişim göstermeleri ve kendi ayakları üzerinde durmaları, bizleri çok mutlu ediyor. Ben, emeği geçen herkese ve özellikle de velilerimize çok teşekkür etmek istiyorum.”

Çocuklarının burada çok mutlu olduğunu ifade eden eğitmenlerden Yurdagül Özgen yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Burada çocuklarımız gerçekten kaliteli vakit geçiriyorlar. 23 yaş çocuklarını mezun ettikleri için paniğe kapılıp bir yaşam merkezi kurduk. İstanbul’da 23 yaşına kadar olan o ilköğretimden sonraki çocukların gideceği iş okulları dahi yetersiz. Dört yıldır, kendi çocuğum için okulda kontenjan açılmasını ve beni aramalarını bekliyorum. Benim taşındığımı bilmiyorlar. İstanbul’da ilköğretim kısmı, ayrı bir kanayan yara. Ve ilköğretimden sonraki kısımda da, evlerde çok çocuk var.”

Velilerden Ayhan Çınar, çocukların bu tür alanlarda sosyalleştiğini ifade ederek, “Biz bu çocukları hem spor hem sanat hem eğitim anlamında değerlendirebiliyoruz burada. Bodrum bu konuda, ülkemize örnek olacak bir yer. Bizim aklımızda sürekli bu çocuklar için daha ne yapabiliriz var” dedi.

Bodrum Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi işbirliğiyle açılan merkezde eğitim sabah saat 09.00’da başlıyor ve 14.00’te sona eriyor. 14.00’ten sonra çocuklar, yine aynı bahçede bulunan salonda pilates ve yoga yapıyor. Öğrenciler ayrıca program dahilinde yüzme, basketbol aktivitelerine de katılıyor.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu