GündemKültür SanatManşet

“NAPTORUN PANSİYON” İZLEYİCİDEN TAM NOT ALDI

Bodrum-naptorun pansiyonSahne Gari organizasyonu olarak “Naptorun Pansiyon” adlı tiyatro oyunu Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi gösteri salonunda sahnelendi.

Bodrum’da yaşayan yerli ve yerleşik halkın yoğun bir ilgisiyle karşılaşan oyunda başka bir şehirden gelerek pansiyon kiralayan ve kiraladığı bu pansiyonda halkın şivesini çözerek kitap haline getirmeye çalışan ve bunu komşularının desteğiyle yapmayan çalışan bir kadının hikayesi komik bir dille anlatıldı.

Sanat Yönetmenliğini Funda Açıkbaş’ın yaptığı, Harun Özakıncı’nın yazıp, yönetmenliğini yaparak sahne aldığı tiyatroda Özge Balkanlı ve Mehmet Çağlar Ertuğrul da rol aldı. Ses ve Işık Yönetmenliğini Selçuk Aydın’ın yaptığı tek perdelik oyunda halk dilindeki şivenin mizahi bir dille yansıtılması kahkahaları yükseltti.

Oyuncuların başarılı performansları ise takdire şayandı. Oyunun sonunda usta oyuncular, seyircilerden büyük bir alkış aldı.  Salonu dolduran izleyiciler oyuncuları dakikalarca alkışladılar.

Oyun öncesi yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Yazar, Oyuncu ve Yönetmen Harun Özakıncı, başta Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon olmak üzere, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mükerrem Uyar ve Mehmet Kocair ile kucaklaştıklarını ve Bodrum da bir tiyatro topluluğu olan “Sahne Gari”nin kurulduğunu söyledi.

Harun Özakıncı kurulan “Sahne Gari”nin amacının ve sözünün Bodrum’un yerel hikayeleri olduğunu belirterek,”Hadigari Cumhur”, “Yürügari İbram”, “İnaf Gari” filmleri gibi Bodrum’un yerel hikayelerinden tiyatro oyunları yazıyoruz. Bodrumlu yada Bodrum’da yaşayan veya oturan amatör insanlarla tiyatro oyunu sahneliyoruz. Heredot Kültür Merkezi olunca burada bir repertuar tiyatrosu olması gerekiyordu. Benim çalışmalarımda bunun ilk adımı. Tüm derdimiz tasamız Bodrum’da kültür, sanat, sinema, tiyatro gibi çalışmalara ön ayak olmak. Gücümüz yettiği ve halkımızdan, yetkililerden destek aldığımız sürece çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Özakıncı, kurulan Sahne Gari ekibine katılacak 18 yaş üstü amatör oyunculara çok ihtiyaçları olduğunu, kendilerine katılmak isteyen arkadaşlarda çok özellik aramadıklarını, kişinin oyunculuk yapmak istemesinin yeterli olduğunu ve bu çalışmalarda aralarına yeni katılacak arkadaşları da eğitim sürecinden geçireceklerini belirtti.

Harun Özakıncı bu gün oynayacakları “Naptorun Pansiyon” un Sahne Gari’nin ilk oyunu olacağını ifade ederek, ”Bundan sonraki süreçte Halikarnas Balıkçısı’nın hayatından bir parça ve kesitleri anlatan benim kurguladığım “Usta İle Balıkçısı” isimli Tarık Günersel, Ayşe Mine Aykutlu ve benim oynadığım oyunumuz ile devam edeceğiz. Bu oyunda da Bodrumluların Halikarnas Balıkçısı’na nasıl sahip çıktığı, Bodrum olmasaydı Halikarnas Balıkçısı olur muydu? sorusuna dikkat çekiyoruz. Bildiğimiz balıkçının hikayelerinin çok dışında kurgusu itibariyle biraz absürt bir oyun” dedi.

Harun Özakıncı, Sahne Gari’yi Bodrum belediyesinin desteklediğini ve bu destekle Bodrum’un tüm mahallelerini (Beldelerini) gezerek oyunu sergileyeceklerini, oyunun Muğla genelinde gösterime sunulacağını, imkanlar el verirse Türkiye turnesi düşündüklerini söyledi.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu