EkonomiGündemManşetTurizm

SEZON YÜZDE 60 KAYIPLA KAPANDI

Bodrum-sahiller-turizmTurizmin en gözde beldelerinden biri olan Bodrum’da 2016 yılı yaz sezonunda ilçeye gelen turist sayısında yüzde 60 düşüş yaşandı.

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) 2016 yılı sezon değerlendirme toplantısını Rixos Premium Otel’de gerçekleştirdi. BODER Başkanı Halil Özyurt’un ev sahipliğindeki toplantıya, Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla İl Turizm ve Kültür Müdürü Veli Çelik, Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş, TÜRSAB Bodrum Başkanı Sevinç Gökbel ile Bodrum’daki otel sahipleri ve turistik işletmelerin üst düzey yöneticileri katıldı.

Muğla Valisi Amir Çiçek, toplantıda yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin şanssız olaylarla karşılaştığını ancak Bodrum ve Muğla’nın diğer ilçelerinde bir olay olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Türkiye üzerinde oynanan oyunların, bu bölgelere dair kasıtlı propagandaların burada tutmayacağı anlaşıldı. O hainleri yakalarken, özellikle verdiğim talimat şuydu: Yakalayacağız, gerekirse vuracağız ama turizmi etkilemeyecek şekilde operasyon yapılacak. Operasyon hiçbir misafirimizi, turistimizi etkilemedi. Her şeyin güvenlik içinde olduğunu anlattık ulusal medyaya, yabancılara. Turizmi olumsuz etkileyecek bir olay değildi. Ama şunu gördük ki birlikte olursak, tek yürek olursak, vizyonumuz iyi olursa, yaptığımız işi gerçekten iyi yaparsak biz olumsuzluklarla karşılaşmayız.”

Avrupa’da “Türkiye’ye gitmeyin, orada savaş var” propagandası yapıldığını söyleyen Muğla Valisi Amir Çiçek, “Biz bütün ülkelerle dostuz. Her turisti burada en iyi şekilde ağırlarız. Ama bazıları kasıtlı olarak bu bölgeye turistin gelmemesi için uğraştılar. Başka ülkelere yönlendirdiler. Turizmi baltalamak için yapılan bu oyunlara karşı mücadele vermemiz gerekir. Kusura bakmayın ama müşteri beklemeyelim. Avrupa’da gidelim kendi reklamımızı, kendi güvenliğimizi anlatalım. Biz bunu vurgularsak, o turistler buraya rahat gelirler” ifadelerini kullandı.

Turizm sektörünün ecrimisil, THY desteği gibi konularda devletten destek beklediklerini bildiklerini söyleyen Çiçek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Siz ne kadar iyi kazanır, gelir sağlarsanız, devletimiz o kadar vergi alır o kadar güçlü olur. Bizim arzumuz vatandaşın gücüyle devletin güçlü olmasıdır. Mümkün mertebe devletimizin imkanları sizlere seferber edildi. İnşallah çözeriz diyoruz. Ecrimisillerin yapılandırılması konusu bize geldi. Tespit ettik, ettirmeye hala devam ediyoruz. Bize göre niçin yüksek? Kazanamadığımız, az kazandığımız için yüksek geliyor. Onun da çözümü bulunur. Sorunu iyi tespit ettikten sonra, çözümü de buluruz diyorum. 2016 yılındaki gayretlerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Bize çok sıkıntı getirmediniz. Her yıl biz Ocak ve Şubat aylarında tedbirlerimizi alırız. Her alanda gerekli tedbirleri alır ve uygulamaya çalışırız. Bu tedbirler, sizlerin de desteğiyle iyi bir şekilde uygulandı.”

Bodrum­ Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt ise Türkiye’nin jeopolitik durumundan dolayı turizm sektörünün son bir sene içinde büyük kayıplar yaşadığını belirterek, “Turist sayısında yüzde 45 oranında azalma oldu. Bu kayıp, ekonomik olarak yüzde 60’lara vardı. Son dakika ve erken rezervasyon kayıplarıyla sektörde yüzde 60 düşüş yaşandı” dedi. Bodrum turizmcisinin 2017’ye dair büyük beklentileri olmadığını söyleyen Özyurt, “İnşallah Türkiye’de hem ekonomik, hem politik anlamda daha güzel günler olur. Komşularımızda yaşanan olaylar bir an önce biter.  Kendi ülkemizde yaşanan terör olayları sona erer” diye konuştu.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu