GündemKültür SanatManşet

HEM YAPIYOR HEM SÖYLÜYOR

Bodrum-İlyas ÇakanBodrum’daki küçük atölyesinde klasik ve yeni nesil utlar üreten sanatçı aynı zamanda besteler yapıp şarkılar söylüyor.

Türk Sanat Müziğinin en önemli enstrümanı udlarda karbon kapak ve hologram boya kullanan ud ustası İlyas Çakan dünyada ilk defa kendisinin yaptığı utlarla geçimini sağlıyor.

İçmeler Bölgesindeki atölyesinde ud üretimi yapan sanatçı İlyas Çakan yaklaşık 40 yıldır babasından öğrendiği mesleğini icra ediyor. Her bir parçasını ince ince işleyen İlyas Çakan aynı zamanda bestelerde yapıyor.

Karbon kapak ve hologram boya kullanarak yeni nesil ud üretimini dünyada ilk defa kendisinin yaptığını belirten ud ustası birçok ünlü müzisyene ud satıyor.

Gelişen dünyada müzik aletleri de geliştiğini ve değiştiğini ifade eden İlyas Çakan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Değişik çalışmalar yapıyoruz. Örneğin silent ud dediğimiz sessiz utun boya tekniğini geliştirdik. Utun boyası hologram boya. Sahnede 7-8 renge girebiliyor, ışıklar vurarak veya normal kendi halinde de çevirerek oynatarak farklı farklı renklere giriyor. Yarım kasa klasik udta karbon kapak yaptık. Bu hem neme karşı ısıya karşı kıymetli ve ladin kapak kadar tonları düzgün. O bir farklılık, dünyada ilk bu ikisi. Bunlar hep dünyada ilk olan çalışmalar. Tabi halen babamın öğrettiği gibi klasik utta yapıyoruz” dedi.

54 yaşındaki müzisyen İlyas Çakan, bir udun en az 100 parçadan oluştuğunu ve özelliğine göre fiyatlarının 750 lira ile 5 bin lira arasında değiştiğini söyledi.

Çakan’ın ellerinden çıkan udlar, Coşkun Sabah ve Zekai Tunca’nında aralarında olduğu bazı TRT Radyo sanatçılarının ellerinde hayat bulmuş.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu