ÇevreGündemManşet

O KAPLUMBAĞA İÇİN BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Bodrum-kaplumbağa aramaBodrum’da, bir deniz kaplumbağasının insanlara saldırması sonrasında bakanlık harekete geçti.  Saldırının gerçekleştiği Orak Adası Koyunda ekipler deniz kaplumbağasını aradı.

Günlük tur tekneleri ile Orak Adası önlerinde yüzen tatilcilerin yaralanması ile ilgili çıkan haberler sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hareket geçti. Muğla Valiliği öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER), AKUT ve Bodrum Deniz Ticaret Odasın yetkililerinden oluşan bir ekip Orak Adası çevresinde araştırma başlattı.

Yapılan araştırmada ayrıca, tur tekneleri sahiplerinin müşterilerine deniz kaplumbağası gösterebilmek amacıyla denize yemek atıldığı bununda hayvanların doğal dengesinin bozulmasına neden olduğu tespit edildi.

Bölgeyi çok iyi bilen ve araştırma ekibi içinde yer alan Bodrum Deniz Ticaret Odası (DTO)Başkan Yardımcısı Arif Yılmaz, daha önce böyle bir vaka ile karşılaşmadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bu tarz kaplumbağalar uzun yıllardan beri bölgemizde var ama daha evvel böyle bir şeyle karşılaşmadık. Benim tahminim teknelerden verilen yemek üzerine çekebiliyor olabilir.”

Yetkililer özellikle, hayvanlara dışarıdan verilen yiyeceklerin hayvanların beslenme alışkanlığını bozduğunu bunun yapılmasının yanlış bir davranış olduğunu söylüyorlar.

Araştırma ekibinin başında bulunan Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Bekir Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Daha önce Köyceğiz’de özel koruma bölgesinde de yine deniz kaplumbağalarının insanlara bu tip zararlar vermesi ile ilgili tecrübelerimiz vardır. Biz o bölgede yaklaşık 2 yıldır deniz kaplumbağalarının dışarıdan beslenmesini yasakladık. Bu yasaklanma sonucu da bu zaman kadar her hangi bir olumsuz vaka cereyan etmedi. Yine burada görüyoruz ki, günü birlik tekneler tarafından yoğun olarak kullanılmakta bu koy. Teknelerden de hayvanlarımıza, deniz kaplumbağalarımıza balıktır tavuktur çeşitli besin maddeleri ile bunlar turistlere göstermek amacıyla beslenmelerine neden oluyorlar. Buda hayvanların beslenme alışkanlıklarını değişmesine neden oluyor. Benim burada önerim, bakanlık olarak önerimiz, hayvanların doğal yaşam ortamına, beslenmelerine hiçbir şekilde dokunulmaması.”

Saldırıda bulunduğu öne sürülen kaplumbağayı bulabilmek için dalgıçlar tarafından aramalar yapıldı. Hayvanın bulunması halinde, kaplumbağanın hareketlerinin gözleneceği, saldırgan bir tavır sergilemesi halinde rehabilitasyon için doğal ortamında alınacağı öğrenildi.

Bölgeye tatile gelenlerin rahatça denize girerek yüzdüğü gözlerden kaçmadı.

Editör

Sitemizin ilgili kategorilerinde yer almasını istediğiniz haberleri aşağıdaki mail adresi aracılığı ile bize bildirebilirsiniz. (bodrumtime.net@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu