TÜRKİYE KOCADONLA SALLANACAK

Geçtiğimiz haftalarda Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon Tepecik Kafe’de düzenlediği basın toplantısında Bodrum Kamuoyunu yakından ilgilendiren bir açıklama ile karşımıza çıktı. Kaldırıldı kaldırılacak derken Bodrum ile özdeşleşen Tepecik kafe Başkan Kocadon’un basın açıklamasının ardından müthiş bir hızla söküldü. Bugün tepecikten geçen herkes alıştıkları çay bahçesini göremeyecekler. Başkanın yaptığı basın açıklaması her ne kadar bodrum halkını üzmüş ve tedirgin etmiş olsa da şahsım adına umut dolu olduğumu söyleyebilirim. Mehmet Kocadon; Yarımada genelinde sekiz bin yıkım kararının olduğunu, bunlardan dört yüz tanesinin yargıya taşındığını ve yıkılacağını söyledi. Yani imara aykırı yapılarla mücadele edeceğinin sinyalini verdi. Bu haber Bodrum için, hatta ve hatta Türkiye için umut dolu bir haber.

Kısa bir sürede İmara Aykırı Yapılarla Mücadele ve Koordinasyon birimini kurmuş ve ekibini işinin ehli çalışanlardan oluşturmuş bile Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon. Nelerle mücadele ediyor siz düşünün işte. Bu mücadele aynı hız ve kararlılıkta devam ederse Bodrum’dan başlayan dalga tüm Türkiye’yi sallayacaktır. En azından şahsi kanaatim bu yönde. Lakin Türkiye genelinde kaçak yapılaşma almış başını yürümüşken Bodrum’dan başka hiçbir yerin Belediye Başkanı ile ilgili hapis cezası göremiyoruz basında! Çünkü yok.

Ülkenin içinde bulunduğu şu süreçte Başkan Kocadon’a açılan soruşturmaların pek manidar olduğu kanısındayım. Aydınlar, bilim adamları, terörle mücadeleye ömrünü adamış askerler, iş adamları…. Hepsi bu sürecin kurbanı olarak yıpratıldı, öldürüldü, ceza evlerinde nefes almaya mahkum edildi. Aynı suçlamalarla yargılanan birçok belediye başkanı, hatta kaçarken yakalanan belediye başkanları bile tutuksuz yargılanırken, hem vicdanlarda hem de yargı önünde aklanan Başkan Kocadon değil miydi?

Peki Başkan tüm bunlara kayıtsız mı kalıyor

Ülkenin büyük bir bölümü kaçak yapılaşmışken, olası bir depremde yok olma tehlikesinde olan şehirlerimizden söz edilirken Başkan kaçak yapılaşmaya deyim yerindeyse göz yummaktan yargılanıyor, ceza alıyor, hatta birçok suç dosyasının da ardı arkası kesilmiyor.

Rüşvet dediler olmadı, irtikap dediler olmadı, ihaleye fesat dediler hiç olmadı. Peki şimdi karşı karşıya kalınan bu iddiayı Bodrum Belediye Başkanının üzerine iğne iplikle dikebileceklerini mi zannediyorlar. Zamanında Bodrum, Başkanını geri istedi ve aldı!

Biz Başkanı kumpasçılara kurban etmeyeceğiz.

Biz kim miyiz?

Biz VATANDAŞIZ!

Biz HALKIZ!

Biz BODRUMUZ!

Biz MUĞLAYIZ!

Biz TÜRKİYE’nin ta kendisiyiz!

Tüm bunlara Tepecik’te bir Kafe’de Bodrum’un eşsiz deniz manzarasını izleyerek, denizin kokusunu içime çekerek yazıyorum. Biz bunu hak ediyor muyuz? Bodrum’un bu güzelliklerini hak ediyor muyuz

Tabi bir de akla daha neler neler geliyor. Başkan Kocadon’un açıklamalarında dikkatimi çeken başka bir hususta; uygulanmayan bu yıkım kararlarının birçoğu kendisinden önceki dönemlere ait olduğunu ama kendisinin yargılandığına değindi. İlk yıkım kararı 1986’da alınmış ne hikmetse o yıllarda yıkılmamış, yıkılamamış, nice başkanlar görmüş geçirmiş Atatürk Caddesi Asal İş Hanı nam-ı diğer Aliko’nun binasından bahsediyorum. Bina dört katlı ve dördüncü katı şu an yıkılıyor neredeyse bitmek üzere. Tabi boş durmuyorlar bu ekip ufak tefek birkaç yıkım daha yaptı. Önemli olan bunu yapabilecek bir Başkan’a sahip olmak daha da ötesi bu ekibi bir araya getirebilmektir. İşin en tuhaf tarafı da hadi diyelim bu zamana kadar onca belediye hepsi birbirinden farklı siyasi yönetim anlayışıyla günümüze kadar geldi. Son iki senedir yani büyükşehir yasası ile birlikte Bodrum Belediyesi yepyeni bir kadro ile çalışmaya başladı. Başladıktan sonra ne yaptı çalışan arkadaşlar bu sorunları çözmek için?

Neden bodrum halkı tarafından bu kadar sevilen bir başkan, hepimizin karşısına güzel projelerle çıkacağına, karşımıza üzücü haberlerle çıkmak zorunda bırakılıyor. Bırakın da projelerini hayata geçirsin.

Şimdi soruyorum.

Tüm bu konular soruşturma aşamasına gelmeden önce görevli arkadaşlar tarafından kanunen gereken yapılamaz mıydı? İki yıldır ne yapıyorlar merak ediyorum ve artık çuvaldızı kendilerine batırmayı öneriyorum bu arkadaşlara.

Başkan kararlı bir duruş sergiliyor. Onu seven halkta onun yanında kararlı bir şekilde yer alacaktır. Umudum imara aykırı tüm yapılarla Başkan Kocadon tarafından başlatılan bu mücadelenin tüm Türkiye’ye dalga dalga yayılması ve ilklere imza atan Bodrum Belediye Başkanının, Bodrum’u salladığı gibi Türkiye’yi sallayarak bir takım insanlara örnek olması dileğiyle.

Pin It

Bir cevap yazın